Fotbal (Europa League) / Start cu dreptul al Astrei în cupele europene

Astra Giurgiu, locul şase în ediţia precedentă a Ligii 1 şi finalistă a Cupei României, a arătat că n-a uitat să joace fotbal chiar dacă a pierdut mulţi jucători importanţi în această vară (a se vedea Silviu Lung, Constantin Budescu, Junior Moraes, Cristian Săpunaru, Geraldo Alves, Takayuki Seto, Lovin, Teixeira, Daniel Niculae şi Daniel Florea) şi nu mai este antrenată de Marius Şumudică. Astra este prima echipă românească care şi-a început aventura în cupele europene, întâlnind, joi seară, pe teren propriu, echipa azeră FK Zira, în turul doi preliminar al Ligii Europa. Departe de a fi o echipă de speriat, FK Zira nu şi-a depăşit condiţia de out-sideră în această partidă, pe care giurgiuvenii au câştigat-o cu 3-1, prin golurile marcate de Ioniţă, Dandea şi Le Tallec, în minutele 31, 55 şi 74. Golul oaspeţilor a fost înscris de Sadâgov, în minutul 34. Ţinând cont de numărul mare de ocazii irosit de amfitrioni, n-ar fi mirat pe nimeni dacă scorul era mai mare. Este şi motivul pentru care putem afirma că soarta calificării s-a jucat, fiind greu de crezut că azerii au forţa să elimine reprezentanta României. În acest tur doi preliminar joacă şi echipe importante ale Europei ca Steaua Roşie Belgrad, Brondby BK, Maccabi Tel Aviv, Galatasaray Istanbul, Utrecht, Slovan Bratislava, Hajduk Split, Levski Sofia, Aberdeen, AIK Stockholm şi Ferencvaros Budapesta. Scorul primei manşe a fost realizat de formaţia ungară Videoton, învingătoare cu scorul de 3-0 pe terenul estonienilor de la Kalju.

Doi foşti ceferişti, învinşi în derby-ul turului doi preliminar

În afara Astrei Giurgiu, în această fază a competiţiei mai sunt angrenaţi 5 români. Astfel, Adrian Avrămia, un fundaş în vârstă de 25 de ani, care a jucat Poli Iaşi, Rapid Bucureşti şi CSU Craiova, a fost integralist la echipa bielorusă Brest, ce a remizat pe terenul austriecilor de la Altach. Mijlocaşul Mihai Răduţ, fost jucător la Pandurii Tg. Jiu şi FCSB, a evoluat din minutul 84 pentru Lech Poznan, învinsă, în deplasare, scor 2-3, de Haugesund, din Norvegia. Bogdan Mitrea a fost integralist la echipa cipriotă AEL Limassol, învingătoare cu 1-0 pe terenul luxemburghezilor de la Niedercorn. Neluţ Roşu, fostul jucător al echipei CFR Cluj, în prezent la Levski Sofia, a fost integralist în partida cu Hajduk Split, din deplasare, pe care bulgarii au pierdut-o cu 0-1. Sergiu Buş, care a jucat şi el la CFR Cluj, a intrat pe teren în minutul 67.