Fotbal / Egal a la Cluj

Reprezentativele Under 21 ale României și Belgiei, ambele fiind calficate la Campionatul European, al cărui turneu final va avea loc în vara anului viitor, în Italia și San Marino, s-au aflat față în față, joi seară, într-o partidă amicală disputată la Cluj, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”. Partida s-a terminat 3-3, România revenind de la 1-3, cu două goluri marcate după minutul 90, de Olaru și Ciobanu. Belgia a deschis scorul în minutul 35, prin Cools, dar „tricolorii” antrenați de Mirel Rădoi au restabilit egalitatea după zece minute, prin Drăguș, care a transformat un penalty, stabilind rezultatul primei reprize. Belgia a trecut, din nou, în avantaj, în minutul 56, grație lui Aaron Iseka Leya, jucător care activează în Franța, la Toulouse. Oaspeții și-au mărit avantajul după alte două minute, prin Isaac Mbenza, de la Huddersfield. Tot în acest an, România a mai jucat la Cluj, pe același stadion, împotriva Țării Galilor, în preliminariile Campionatului European, și s-a impus cu 2-0. Pentru amicalul cu Belgia, Mirel Rădoi nu a putut conta pe Ianis Hagi și Andrei Iavn, convocați de Cosmin Contra la prima reprezentativă, pentru jocurile cu Lituania și Muntenegru, din Liga Națiunilor.