Fotbal / Echipa lui Andone – în zona minată a clasamentului

Florin Andone a început ca rezervă restanța dintre Brighton și Cardiff City, contând pentru etapa a 31-a din cadrul campionatului englez de fotbal. Galezii s-au impus „Amex Stadium” cu 2-0, prin golurile marcate de Mendez și Morrison, în minutele 22 și 50. Andone a intrat pe teren în minutul 54, în locul germanului Pascal Gross. Cardiff reușește dubla cu Brighton în acest sezon, câștigând ambele partide. Brighton a ajuns la cinci înfrângeri consecutive, ultima victorie fiind obținută pe 9 martie, împotriva celor de la Crystal Palace. Formați antrenată de irlandezul Chris Hughton rămâne pe locul 17, cu 33 de puncte și se află în luptă cu cei de la Cardiff pentru evitarea locul 18, echivalent cu retrogradarea. Brighton are un meci mai puțin disputate decât galezii, care au 31 de puncte. Până la finalul sezonului, Brighton mai are de jucat cu Wolverhampton, Tottenham Hotspur, Newcastle, Arsenal Londra  și Manchester City. Un program infernal. La rândul ei, Cardiff va juca cu Liverpool, Fulham (deja retrogradată), Crystal Palace și Manchester United. Pe lângă Fulham, Huddersfield este deja retrogradată.