Fotbal / Dinamo trimite Timişoara la matineu

• O fi Timişoara capitală culturală, dar a rămas fără echipă în Liga 1 de fotbal.

Dinamo Bucureşti a bifat, luni seară, a 11-a victorie din play-out, respectiv a şasea consecutivă, iar echipa pregătită de Florin Bratu acumulează 53 de puncte, cu 16 mai mult decât ocupanta locului secund, FC Botoşani. Dinamo a dispus, în deplasare, de ACS Poli Timişoara, cu scorul de 3-1, după 1-0 la pauză, rezultat în urma căruia bănăţenii sunt condamnaţi la retrogradare directă. Popa, Salomao şi Pesic au marcat pentru bucureşteni, în minutele 25, 58 şi 75. Onoarea gazdelor a fost salvată de…Katsikas, care a „încurcat” porţile, în minutul 90. La 0-1, amfitrionii au ratat o ocazie mare, dar Penedo, portarul panamez al dinamoviştilor, a avut o intervenţie de ultim moment. Goal-kepper-ul „alb-roşilor” s-a opus şi la lovitura liberă executată bine de veteranul Răzvan Raţ, la scorul de 0-2, respingând mingea de lângă bară. Dinamo a câştigat ambele meciuri cu bănăţenii din play-out, după ce în sezonul regulat a fost învinsă pe teren propriu cu 1-2, iar disputa de la Timişoara s-a încheiat fără gol. Deşi a început play-out-ul cu 14 puncte, ACS Poli Timişoara retrogradează, în vreme ce Gaz Metan Mediaş, care a luat startul cu doar opt puncte, se salvează. Timişoara mai are o şansă de a se salva, dar foarte mică. Trebuie să învingă în ultima etapă Concordia Chiajna, în deplasare, echipă salvată, iar FC Voluntari, aflată pe locul de baraj, trebuie piardă pe teren propriu cu ultima clasată Juventus Bucureşti. Formaţia antrenată de Adrian Mutu are nevoie de o remiză pentru a disputa barajul de rămânere/promovare.

2. Juventus 13      3        1        9        7-23  16

*- echipa clasată pe locul 6 va disputa un baraj de rămânere/promovare, în vreme ce formaţiile de pe locurile 7 şi 8 retrogradează direct.