Fotbal / Dan Petrescu ameninţă că o ia din loc

• Tehnicianul CFR-ului a făcut, din nou, o criză de nervi, după ce feroviarii au fost pedepsiţi de Ovidiu Haţegan cu un penalty scos din burtă, în meciul cu „cenuşăseara” play-off-ului. Clujenii rămân la două puncte în spatele rivalei FCSB, iar titlul se joacă etapa viitoare, în meciul direct, pe „Naţional Arena”, în care ambele părţi au solicitat arbitri străini, cu menţiunea că ceferiştii vor un cavaler al fluierului din primele cinci campionate ale Europei.

CFR Cluj a reuşit contraperformanţa (zic eu) să se împiedice de cea mai slabă echipă din play-off, care nu a obţinut nici un punct în precedentele cinci etape, CSMS Poli Iaşi. Feroviarii au avut şansa de a egala FCSB-ul la puncte, dar au dat-o în bară şi, aşa cum bănuiam, titlul se va decide în bună măsură etapa viitoare, în finala campionatului, pe „Naţional Arena”. CFR a condus în Copou, după golul marcat de George Ţucudean, în minutul 36, din pasa lui Ciprian Deac, însă primul mitan le-a aparţinut gazdelor şi nu o spune eu, ci statistica, grăitoare în acest sens. Moldovenii au avut o posesie superioară a mingii, respectiv 53%, scorul şuturilor pe poartă a fost 5-1 şi al ocazii 7-5. Singurul capitol la care oaspeţii au fost peste amfitrioni în prima repriză a fost cel al cornerelor. Lucrurile n-au stat diferit nici în repriza secundă, în care tot ieşenii au fost superiori. Echipa antrenată de Flavius Stoican a reuşit să egaleze în minutul 66, prin Cristea, care a transformat un penalty uşor acordat de Ovidiu Haţegan, pentru un duel umăr la umăr între Bordeianu şi Sin. Căderea teatrală a ultimului l-a impresionat până la lacrimi pe Haţegan, care a indicat punctul cu var. Penalty-ul a fost îndelung contestat de clujeni. Ca de obicei, cel mai vehement a fost Dan Petrescu, în accepţiunea căruia Ovidiu Haţegan a inventat penalty-ul în urma căruia CSMS Poli Iaşi a egalat. Tehnicianul CFR-ului crede că aceste „scăpări” al arbitrilor se datorează presiunilor pe care le-au pus Gigi Becali şi Mihai Stoica pe arbitri. „Bursucul” s-a arătat vizibil deranjat şi de faptul că moldovenii s-au bucurat de remiza cu CFR de parcă „ar fi câştigat Campionatul Mondial”. Fostul internaţional român a mai spus că indiferent de locul pe care îl va ocupa CFR la finalul campionatului, el este decis să plece, urmând exemplul lui Gigi Becali, care s-a retras de la FCSB şi i-a predat ştafeta unui nepot de-al său.

CFR este campioana…egalurilor

Echipa din Gruia este neînvinsă în play-off, dar a obţinut doar două victorii şi nu mai puţin de patru remize. Dacă le adăugăm şi pe cele cinci din sezonul regulat, constatăm lesne că feroviarii au înregistrat nouă rezultate de egalitate. Tot atâtea a bifat şi FCSB, dar numai două în play-off. Dacă se impune în meciul direct, FCSB scapă în câştigătoarea titlului.