Fotbal (Cupa României) / Deținătoarea trofeului și finalista – la braț în „sferturi”

• AFC Hermannstadt s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în „sferturile” de finală ale competiției. CSMS Poli Iași a revenit de la 0-2 în disputa cu Viitorul Constanța, deși a evoluat în inferioritate numerică. Dinamo și FCSB joacă joi seară.

Marți s-au disputat primele trei meciuri din cadrul „optimilor” de finală ale Cupei României, iar la lucru au putut fi văzute deținătoarea trofeului, respectiv finalista ediției precedente, CSU Craiova și AFC Hermannstadt. Oltenii au avut parte de un meci ușor, cu Turris Turnu Măgurele, echipă ce evoluează în Liga a 3-a. Gazdele au visat frumos după golul lui Fotescu, din minutul 33, singurul al primei reprize. Oaspeții și-au luat rolul în serios după pauză, când au marcat de patru ori, în minutele 49, 51, 79 și 88, prin Donkor, Bancu, Burlacu și Cicâldău. Turris a eliminat anterior pe Rapid București, una din specialistele competiției. AFC Hermannstadt a întâlnit, pe teren propriu, „lanterna roșie” din Liga 1, FC Voluntari. Sibienii și-au onorat statutul de gazde și s-au impus cu scor de forfait, prin golurile lui Nkololo, Petrescu și Alves, din minutele 38, 51 și 90+1, cu mențiunea că al doilea a marcat din penalty. AFC Hermannstadt s-a calificat, pentru al doilea sezon la rând, în „sferturile” de finală ale Cupei României. Acolo a ajuns, dar cu emoții, Viitorul Constanța, care a eliminat, după prelungiri și lovituri de la 11 metri, CSMS Poli Iași. În timpul regulamentar, Viitorul a condus cu 2-0 la pauză, după golurile lui Ianis Hagi și Mățan, primul marcând din penalty, însă moldovenii s-au trezit din pumni după pauză și au revenit spectaculos, grație lui Sanoh și Frăsinescu, care au marcat în minutele 55 și 75. De remarcat că amfitrionii au avut puterea să trimită meciul în prelungiri, deși au evoluat în inferioritate numerică din minutul 72, după eliminarea lui Cristea. La loteria penalty-urilor, ieșenii au ratat prin N’Dongala, în vreme ce Viitorul a transformat toate cele cinci lovituri, prin Ianis Hagi, Ciobanu, Achim, Casap și Houri. CSMS Poli Iași a ajuns la șase meciuri consecutive fără victorie, respectiv la opt partide la rând fără succes în disputele cu Viitorul Constanța. Joi sunt programate ultimele două meciuri din faza „optimilor” de finală: AFK Miercurea Ciuc (locul 2 în Liga a 3-a, Seria 5) înfruntă Dinamo, iar Dunărea Călărași primește vizita vice-campioanei FCSB.