Fotbal / City, mai bună în derby-ul oraşului Manchester

• Spaniolul Pep Guardiola a cîştigat duelul celor mai mediatizaţi antrenori din fotbal, iar echipa sa, Manchester City, are maxim de puncte după patru etape scurse în „Premier League”. Portughezul Jose Mourinho a suferit primul eşec ca antrenor al lui Manchester United într-un meci oficial.

foto-angliaVăzute drept principalele candidate la titlu în acest sezon de „Premier League”, Manchester United şi Manchester City s-au întâlnit sâmbătă, pe „Old Trafford”, în derby-ul etapei a 4-a. Un duel aşteptat între două echipe care au investit foarte mulţi bani în transferuri şi de la care fanii aşteaptă trofee în acest sezon. Partida din „Teatrul Viselor” a prilejuit reîntâlnirea dintre cei mai mediatizaţi antrenori ai ultimului deceniu, portughezul Jose Mourinho şi spaniolul Pep Guardiola, care se cunosc încă de pe vremea când cei doi activau în „Primera Division”, la FC Barcelona şi Real Madrid. Disputele dintre cei doi au fost întotdeauna aprinse şi pigmentate. Partida de sâmbătă a găsit cele două echipe cu un start de campionat fără paşi greşiţi. Fără argentinianul Kun Aguero, accidentat, Pep Guardiola a mizat în atacaul „cetăţenilor” pe tânărul Iheanacho, aflat la primul derby al oraşului Manchester. De partea cealaltă, Jose Mourinho a avut un atac stelar, dar uşor îmbătrânit, cu Rooney şi Ibrahimovic, care împreună au 64 de ani! Pogba, cel mai scump transfer din istoria fotbalului, a evoluat ca închizător, alături de belgianul Fellaini. Partida, care s-a jucat cu casa închisă, a început în nota de dominare a oaspeţilor, care au şi deschis scorul devreme, în minutul 15, prin Kevin De Bruyne, jucătorul pe care Jose Mourinho nu l-a mai vrut la Chelsea Londra. Răspunsul belgianului a fost pe măsură. Mai mult decât atât, De Bruyne a fost la un pas să recidiveze în minutul 36, dar şutul său din interiorul careului a lovit stâlpul din stânga al porţii lui De Gea. Mingea a revenit la Iheanacho, care a îndeplinit o simplă formalitate.

foto-manchester

Golul marcat de Zlatan Ibrahimovic

Gazdele au acuzat o poziţie de ofsaid la atacantul oaspeţilor, dar reluările au arătat contrariul. United a reintrat în meci în minutul 42, după lui suedezului Zlatan Ibrahimovic, venit după o greşeală a portarului Raul Bravo. Şi repriza secundă a fost la fel de intensă, cu un ritm foarte bun şi cu ocazii la ambele porţi, dar rezultatul a rămas neschimbat, chiar dacă Mourinho a forţat egalarea cu Martial şi tânărul, dar talentatul Rashford. Precedenta victorie înregistrată de Manchester City pe „Old Trafford” a fost obţinută în martie 2014, pe vremea când „cetăţenii” erau antrenaţi de chilianul Manuel Pellegrini. Cu maxim de puncte după patru etape, Manchester City se află pe primul loc în clasament, iar etapa viitoare întâlneşte, pe teren propriu, Bournemouth.

foto-1-manchester

Duel pentru minge între Wayne Rooney şi Kevin De Bruyne

Într-o altă partidă de interes contând pentru etapa a 4-a, Arsenal Londra a învins, pe teren propriu, pe Southampton, scor 2-1. „Tunarii” au revenit de la 0-1 şi au marcat golul victoriei în minutul 4 al prelungirilor, prin Santi Cazorla, dintr-un penalty îndelung contestat de oaspeţi, de la care românul Florin Gardoş a lipsit, nefiind inclus în lot de francezul Claude Puel. Este prima victorie a londonezilor în ultimele patru meciuri cu Southampton. După patru meciuri, echipa lui Wenger e pe locul 6, cu 7 puncte, însă specialiştii nu o văd luptând până la capăt pentru titlu. Watford, cu portarul Costel Pantilimon pe banca de rezerve, a obţinut o victorie preţioasă pe terenul lui West Ham United, reuşind un come-back de senzaţie de la 0-2.