Fotbal / CFR Cluj – lideră, dar contestată

Cu aspirații declarate de play-off, Sepsi Sf. Gheorghe și-a umflat mușchii în fața campioana en titre, CFR, însă feroviarii nu s-au lăsat impresionați și au câștigat o partidă care măcar în teorie nu se anunța deloc ușoară pentru elevii portughezului Toni Conceicao, deranjat că toată lumea îl chestionează în legătură cu viitorul său pe banca tehnică a clujenilor. Cert este că CFR e, din nou, lideră, depășind FCSB, care a stat pe primul loc 24 de ore, după succesul cu FC Voluntari. CFR s-a impus la Sf. Gheorghe cu 2-1, cu un al doilea marcat în minutul 90, dintr-un penalty îndelung contestat de gazde și transformat de Ciprian Deac. Acesta din urmă nu a mai marcat pentru CFR din sezonul trecut, mai exact din 15 aprilie, de la un meci cu Viitorul Constanța. Deac nu a fost integralist în meciul cu Sepsi, fiind schimbat în minutul 3 al prelungirilor cu Julio Baptista, însă mijlocașul clujenilor n-a mai evoluat cel puțin 90 de minute din 20 iulie, de la un meci cu FC Botoșani.