Fotbal / Ce Țucudean ești, George!

Viitorul Constanța                   0-1     CFR 1907 Cluj

• Campioana României și-a luat revanșa în fața singurei echipe care a învins-o în acest sezon al Ligii 1, iar Gică Hagi a dat vina pe ghinion și teren. Feroviarii au ajuns la șapte victorii consecutive în deplasare și nu au mai pierdut „afară” de un an. Viitorul s-a ales cu un singur punct după seria cu Gaz Metan Mediaș, FCSB și CFR Cluj.

Atacantul momentului în Liga 1, George Țucudean a marcat singurul gol al meciului dintre Viitorul Constanța și CFR Cluj, ultimul al etapei a 20-a, disputat luni seară, la Ovidiu. Țucudean și Omrani au colaborat la golul înscris în minutul 33, al 13-lea semnat de primul în Liga 1 în acest sezon. Fost jucător al Viitorului și campion al României sub bagheta lui Gică Hagi, care l-a restartat după experiența nereușită în Anglia, la Charlton Athletic, George Țucudean a marcat împotriva constănțenilor, dar, în semn de respect, nu s-a bucurcat. Țucudean se află la al șaselea gol în ultimele șase meciuri, cu mențiunea că cinci au fost înscrise în campionat, iar unul în Liga Națiunilor, pentru România, împotriva Muntenegrului. Foarte pragmatică, campioana României a expediat doar două șuturi pe spațiul porții lui Cojocaru. Dealtfel, Ianis Hagi nu i-a menajat pe clujeni, despre care a afirmat că joacă urât. Chestionat în legătură cu prestația modestă a echipei sale în repriza secundă, Toni Conceicao nu s-a eschivat și a recunoscut că CFR a fost zgârcită în faze de poartă, dar nu s-a ferit să-i critice pe cei de la Viitorul, despre care a spus că n-au dominat partida decât teritorial. Tehnicianul portughez a ales să nu comenteze faza din minutul 25. La 0-0, centralul partidei, Istavn Kovacs, acuzat de multe ori că „fraternizează” cu cei de la CFR, le-a refuzat oaspeților un penalty clar, la contactul dintre Luchin (fost jucător în Gruia) și Țucudean. În loc de penalty, atacantul CFR-ului s-a ales cu un cartonaș galben, pentru simulare. Viitorul a fost aproape de egalare în repriza secundă, dar Arlauskis s-a remarcat la lovitura de cap a lui Mladen. Echipa cu cel mai bun parcurs în deplasare, CFR și-a trecut în cont a 8-a victorie pe teren…„străin”, respectiv a șaptea consecutivă. Din totalul de 43 de puncte pe care le are CFR Cluj, 26 au fost câștigate în deplasare. Toni Conceicao a început meciul în formula: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora – Djokovic, Bordeianu, Culio – Deac, Țucudean, Omrani. Au mai jucat: Ioniță, Adam Lang și Păun.