Fotbal / Capitolul la care Ronaldo îl surclasează pe Messi

Patru giganți care au câștigat împreună nu mai puțin 14 trofee în cea mai importantă competiție inter-cluburi de pe Bătrânul Continent, FC Barcelona, Ajax Amsterdam, Manchester United și Juventus Torino. Meniul pus la bătaie miercuri seară și care nu a putut să-i lase nepăsători pe iubitorii autoproclamatului sport rege. Reeditarea finalei Champions League din 1996, Ajax Amsterdam – Juventus Torino s-au revăzut după nouă ani de la întâlnirea din Europa League. Alte garnituri, alți antrenori, altă competiție și o cu totul altă miză, respectiv un loc în „careul de ași” al Ligii Campionilor, unde batavii n-au mai ajuns de foarte multă vreme, spre deosebire de „Bătrâna Doamnă”. Meciul de pe arena „Johan Cruyff” a prilejuit revenirea portughezului Cristiano Ronaldo în echipa torinezilor, el absentând în precedentele patru meciuri ale campioanei Italiei, din pricina accidentării suferită în prima repriză a partidei Portugalia – Serbia, din preliminariile Campionatului European din 2020. Un motiv de îngrijorare pentru „lăncieri”, care au sperat că starul celor de la Juventus va mai sta o vreme pe bară. Motive întemeiate, întrucât Ronaldo a și marcat în finalul primei reprize, cu o lovitură de cap. Cei de la Eurosport ne informează că Ronaldo se ține nu doar de goluri, ci și de recorduri. Lusitanul tocmai a marcat golul cu numărul 125 în Liga Campionilor. Coincidența face că primul gol marcat de Ronaldo în cea mai importantă competiție inter-cluburi datează din 10 aprilie 2007, iar golul 125 l-a înscris tot într-o seară de 10 aprilie, dar 12 ani mai târziu. Mergem mai departe cu statistica celor de la Eurosport și aflăm, nu fără surprindere, că Ronaldo are cele mai multe goluri înscrise în „sferturile” de finală ale Ligii Campionilor, respectiv 24. Argentinianul Lionel Messi și spaniolul Raul Gonzales au împreună 20. De asemenea, Ronaldo are cinci goluri în cele opt meciuri cu Ajax Amsterdam. Ronaldo a marcat 16 goluri în ultimele 12 meciuri disputate în „sferturile” de finală ale Champions League. Spre comparație, Lionel Messi nu are nici un gol. Ultima reușită a sud-americanului în această fază a întrecerii a fost marcat în aprilie 2013, contra celor de la Paris Saint Germain. În fine, Ronaldo are 41 de goluri marcate în ultimele trei faze ale Ligii Campionilor, „sferturi”, semifinale și finale. Capitol la care nu-l concurează cu-adevărat nimeni, întrucât următorul clasat, rivalul Lionel Messi, are doar 16 goluri. Urmează Raul Gonzales, Andrei Șevcenko și Filippo Inzaghi, toți cu câte 13 goluri. În fine, Juventus n-a reușit să se impună la Amsterdam, iar golul lui Ronaldo a fost anulat de reușita lui Neres, din startul reprize secunde. S-a terminat 1-1 și calificarea se decide pe „Delle Alpi”. Mă abțin să afirm că Juventus are prima șansă, după ce Real Madrid a dat-o de gard după ce s-a impus în Olanda cu 2-1.

Barcelona – în pole position

Campioana Spaniei a confirmat calculele hârtiei și s-a impus pe „Old Trafford”, în disputa cu Manchester United, însă echipa norvegianului Ole Gunnar Solskjaer s-a comportat decent, iar scorul consemnat la finalul celor 90 de minute, respectiv 0-1, nu le-a spulberat de tot optimismul englezilor, care oricum au fost reținuți în declarații exacerbate înaintea duelului. Isprava din „optimi” celor de la Manchester, care au eliminat PSG după 0-2 pe teren propriu, l-a făcut și pe Ernesto Valverde, antrenorul grupării „Blau-Grana” să declare că soarta calificării nu s-a decis pe „Old Trafford”. „Manchester United trece printr-o perioadă de reconstrucție, dar rămâne un nume mare în fotbalul mondial și de acest lucru n-au ținut cont cei de la PSG. De aceea, îi îndemn pe jucătorii mei să fie la fel de conectați și în retur” a aăugat Valverde. Să mai scriem că Manchester United a dezvoltat un veritabil complex FC Barcelona, având o singură victorie în nouă meciuri disputate împotriva catalanilor în Liga Campionilor.