Fotbal / Calificări decise după consultarea VAR-ului

• Norvegianul Ole Gunnar Solskjaer a intrat definitiv în grațiile fanilor lui Manchester United după ce gruparea de pe „Old Trafford” a reușit o revenire spectaculoasă în returul cu Paris Saint Germain și s-a calificat în „sferturile” Champions League, grație golului în plus marcat în deplasare. Anglia are deja două echipe în „sferturi” și mai poate trimite două săptămâna viitoare, după partidele Manchester City – Schalke 04 și Bayern Munchen – FC Liverpool.

După șocul Real Madrid – Ajax Amsterdam, scor 1-4, miercuri seară am asistat la un nou come-back spectaculos în Paris Saint Germain – Manchester United. Mari favoriți la calificarea în „sferturile” competiției după victoria cu 2-0 de pe „Old Trafford”, obținută fără Meunier, Neymar și Cavani, care au lipsit și miercuri seară, francezii au pierdut returul, disputat pe teren propriu, cu 1-3, astfel că diferența a fost făcută de golul în plus marcat de englezi în deplasare. Specialiști ai revenirilor miraculoase, oaspeții au deschis scorul foarte devreme, în minutul 2, prin belgianul Romelu Lukaku, care și-a pus în valoare nu doar viteza, ci și fizicul impresionant, l-a depășit pe Thiago Silva, l-a driblat și pe veteranul Buffon, marcând cu poarta goală, dar francezii n-au acuzat șocul și au răspuns imediat, prin Bernat, care, scăpat din marcajul fundașilor englezi, a restabilit egalitatea în minutul 12, din centrarea lui Mbappe. PSG ar fi putut trece în avantaj, dar experimentatul Dani Alves a încercat o execuție pretențioasă și a trimis mingea în înaltul peluzei.

Același Lukaku a ieșit, din nou, la rampă, în minutul 30, și a modificat tabela cu largul concurs al italianului Gianluigi Buffon, care a respins ca un începător șutul lui Rashford. Pe fază, Lukaku a stabilit scorul primei reprize. Unul la care Manchester a avut tot dreptul să spere la o calificare ce părea pierdută după prima manșă. Repriza secundă s-a jucat mai mult  în jumătatea oaspeților, francezii având și o bară, dar lovitura de teatru a venit pe final, când Manchester United a primit un penalty, pe care centralul sloven Damir Skomina l-a acordat folosindu-se de controversatul și mult mediatizatul VAR. În urma reluărilor s-a stabilit că fundașul Kimpembe, care a marcat pe „Old Trafford” a respins cu mâna șutul expediat de Dalot. Penalty-ul, îndelung contestat de amfitrioni, a fost transformat de Rashford, cu o execuție sigură, la care nici chiar Buffon nu a putut interveni. S-a terminat 1-3 și Manchester United s-a calificat dramatic în „sferturi”, după două meciuri atât de diferite. Să mai adăugăm că în tribunele de pe „Parc des Princes” s-a aflat și fostul mare jucător al lui Manchester United, Eric Cantona, care la final s-a bucurat pentru succesul „diavolilor”.

Roma și-a încheiat aventura

Tot un penalty a decis și câștigătoarea meciului retur dintre FC Porto și AS Roma, disputat miercuri seară pe stadionul „Dragao”, cu aproape 50.000 de spectatori în tribune. Centralul turc Cuneyt Cakir le-a stricat celor de la Roma planurile, dictând penalty pentru Porto în minutul 117. Penalty pe care Telles l-a transformat. FC Porto l-a avut între buturi pe spaniolul Iker Casillas, jucătorul cu cele mai multe meciuri în Liga Campionilor. Fostul goal-kepper al celor de la Real Madrid și al naționalei Spaniei a bifat partida cu numărul 175. După 25 de minute de dominare teritorială a gazdelor, Porto a deschis scorul prin Soares, din pasa lui Marega, la o fază la care italienii au invocat o poziție de ofsaid la marcator. Reluările au demonstrat că aceștia nu s-au înșelat, dar Cuneyt Cakir n-a apelat la VAR pentru confirmare. Timidă până atunci, Roma și-a făcut simțită prezența abia după minutul 30 și a reușit să egaleze după un penalty ușor acordat de Cakir și transformat de veteranul De Rossi. Porto a avut șansa de a trece, din nou, în avantaj, înainte de pauză, dar șutul căpitanului Herrera l-a găsit la post pe Olsen. Roma a scăpat fără un al doilea gol, dar l-a pierdut înainte de pauză pe De Rossi, care s-a accidentat și a fost înlocuit cu Pellegrini. O pierdere importantă pentru oaspeți, care avea să se resimtă după pauză. Porto a trecut în avantaj în minutul 52, grație lui Marega, după o nouă fază controversată, la care italienii au solicitat o poziție de ofsaid la atacantul din Mali. În repriza secundă a plouat cu ocazii la poarta Romei, iar oaspeții n-au mai contat în ofensivă, mizând pe loteria penalty-urilor. Repet, planurile elevilor lui Eusebio Di Francesco au fost scurtcircuitate în minutul 117, când Porto a primit penalty după consultarea VAR-ului.