Fotbal / Au jucat cu frâna de mână trasă

• CFR are nevoie de o vizită la…acar după eșecul cu Astra Giurgiu. Dan Petrescu a ales să alinieze o echipă cu multe rezerve în prima manșă a semifinalei Cupa României, iar campioana a fost pedepsită și învinsă cu 1-3, rezultat care face din echipa lui Costel Enache mare favorită la calificarea în finală. Returul se va juca pe 23 aprilie, de la ora 14. Până atunci, CFR are de jucat cu CSU Craiova, FCSB și Sepsi Sf. Gheorghe în play-off-ul Ligii 1.

Văzând nu atât rezultatul, cât mai ales prestația CFR-ului din meciul cu Astra Giurgiu, disputat miercuri seară, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, în prima manșă din semifinalele Cupei României, nu pot să nu mă întreb dacă feroviarii își doresc să continue în această competiție ori și-au schimbat strategia de la revenirea lui Dan Petrescu pe banca tehnică? Întrebarea este legitimă, dacă avem în vedere și un alt aspect: Dan Petrescu a ales să-și menajeze câțiva titulari și a oferit credit unor jucători care au mai mult statutul de rezervă. Așa se face că internaționalii Ciprian Deac și Cristian Manea, precum și francezul Omrani n-au fost titularizați. Față ultimul meci de campionat, în care s-au întâlnit cele două, Dan Petrescu i-a lăsat în afara lotului pe Arlauskis, Vinicius, Boli, Bordeianu și Djokovic, iar în echipa de start și-au făcut apariția Peteleu, Adam Lang, Mate Males, Costache, Moutinho și Cristi Bud. Ca fapt divers, dintre aceștia, Peteleu a bifa două apariții, respectiv 180 de minute, în ultimele 22 de meciuri ale feroviarilor. Croatul Mate Males nu s-a aflat în lotul CFR-ului în 18 din ultimele 20 de meciuri, iar în cele două a fost rezervă neutilizată. În fine, până la meciul de miercuri seară, repatriatul Cristi Bud a adunat doar trei minute de la revenirea la CFR Cluj. La rândul lor, oaspeții au procedat la trei modificări față de meciul din campionat, iar din primul „11” au dispărut portarul Lazăr, fundașul Iordache și fostul ceferist Neluț Roșu, iar Butean a fost retras din linia mediană, unde a apărut francezul Julien Begue. O apariție inspirată a jucătorului din Hexagon, care și-a trecut numele pe lista marcatorilor, acesta punctând în minutul 35, din pasa lui Radunovic, pentru 2-1. Meciul de miercuri a început de la 1-0 pentru oaspeți, care au marcat devreme, în minutul 3, prin Valentin Gheorghe, care a mai înscris în acest sezon împotriva celor de la Dinamo și CSMS Poli Iași. Feroviarii au restabilit egalitatea în minutul 15, prin Bud, din pasa lui Peteleu. În ciuda scorului consemnat la pauză, 1-2, CFR a avut inițiată în prima repriză, în care și-a creat patru ocazii la poarta adversă. Lucrurile s-au schimbat după pauză, iar CFR a slăbit ritmul și nu și-a creat decât o singură oportunitate de a marca, în minutul 70, prin Moutinho, al cărui șut de la 17 metri a lovit rădăcina barei. Astra a profitat de letargia gazdelor și a mai punctat o dată, prin Butean. La acest scor, Astra este ca și calificată în finala Cupei României, competiție pe care a câștigat-o în 2014 și a fost aproape de o „recidivă” în 2017, însă a pierdut trofeul în dauna celor de la FC Voluntari.