Fotbal / Au dat-o în bară la ultima fază

CFR 1907 Cluj     2-2     Gaz Metan Mediaș

• După Ovidiu Hoban și Damjan Djokovic, campioana i-a pierdut pe Ciprian Deac, Thierry Moutinho și golgeterul George Țucudean, care s-au accidentat în timpul meciului cu Gaz Metan Mediaș. Portughezul Toni Conceicao are motive de îngrijorare, în condițiile în care pentru CFR Cluj urmează două deplasări infernale, la Ovidiu și București, cu Viitorul și FCSB. În săptămâna în care a împlinit 56 de ani, Toni Conceicao și-ar fi dorit victoria în meciul de sâmbătă, însă i-a fost refuzată de argentinianul Juan Culio, care a ratat un penalty în prelungiri. Feroviarii au ajuns la 14 meciuri la rând fără înfrângere.

Dopați moral după victoria cu Dinamo, jucătorii campioanei României a început cu garda jos meciul cu Gaz Metan Mediaș, disputat sâmbătă seară, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, în cadrul etapei a 19-a din sezonul regulat al Ligii 1. Și s-au văzut conduși încă din minutul 11, după golul norocos marcat de Ely Fernandes, cu largul concurs al portarului Arlauskis. Lituanianul din poarta campioanei României a bâlbâit ca un începător o minge centrată de Fofana. CFR a avut o primă repriză de coșmar, în care a mai încasat un gol, în minutul 31, după un contraatac purtat de Fortes, care i-a pasat lui Ivanov, iar acesta din urmă a mărit avantajul medieșenilor cu un șut plasat de pe linia careului de 16 metri, mingea fiind ușor deviată de Mureșan, dar suficient pentru a face inutil plonjonul lui Arlauksis. Amfitrionii i-au pierdut în prima repriză pe Moutinho și Deac, ambii părăsind terenul accidentați. Primul, titularizat în absența croatului Damjan Djokovic, a evoluat 32 de minute, fiind înlocuit cu Omrani. Deac s-a accidentat la piciorul drept, după un contact cu Fofana în semicercul careului ceferist. Decarul gazdelor a părăsit terenul în minutul 44 și a fost înlocuit cu Alex Ioniță. A fost nevoie ca doi jucători ai ferovarilor să se accidenteze pentru ca Ioniță, folosit foarte puțin în ultima perioadă, să joace. În fine, în tot răul și un bine, iar intrarea lui Omrani s-a dovedit, totuși, inspirată, iar francezul, servit de Bordeianu, a redus din diferență cu un șut în diagonală, mingea lovind în prealabil stâlpul din dreapta al porții apărată de Pleșca. Mai mult decât atât, CFR a fost aproape să restabilească egalitatea imediat, dar Vinicius a trimis cu capul puțin peste poartă. Problemele pentru Toni Conceicao au continuat la pauză, la golgeterul George Țucudean a rămas la vestiare, acuzând și el o problemă medicală. Tehnicianul portughez a ales să riște cu tânărul Claudiu Petrilă, fotbalist care a impresionat la echipa secundă a feroviarilor, în Liga a 3-a. Component al naționalei României Under 19, Claudiu Petrilă a evoluat în premieră pentru echipa mare a clujenilor. Repriza secundă a debutat cu CFR în corzi, însă Fortes a fost blocat la timp de Mureșan, care a evitat primirea unui al treilea gol. CFR a pus stăpânire pe mijlocul terenului, iar Manea le-a dat emoții oaspeților în minutul 61, cu un vole de la 17 metri, dar mingea a trecut peste poartă. L-a imitat, după alte două minute, Ioniță. Echipa antrenată de Mihai Teja a rămas în inferioritate numerică din minutul 64, după eliminarea lui Trif, căruia centralul Radu Petrescu i-a arătat două cartonașe galbene în doar trei minute, pentru două faulturi asupra aceluiași jucător, Claudiu Petrilă. A fost a treia etapă la rând în care Gaz Metan Mediaș a evoluat în inferioritate numerică. Coincidența face că și în meciul tur dintre cele două, disputat pe 26 august și încheiat nedecis, scor 0-0, Gaz Metan Mediaș a evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Busu.

Campioana a ratat come-back-ul de la 11 metri

În această situație, Teja a mutat imediat și l-a sacrificat pe Fortes, slăbind compartimentul ofensiv pentru a întări defensiva, cu scopu de a securiza scorul de pe tabelă și a închide culoarele spre poarta lui Pleșca. Și așa se face că i-a acordat credit italianului Roberto Romeo, jucător care poate evolua atât în apărare, cât și în linia mediană. Deși a avut o posesie a mingii de 68%, CFR nu și-a creat decât două situații clare a marca, prin Ioniță și Omrani. Ultimul, excelent servit de Petrilă la colțul scurt, a șutat slab și i-a permis lui Pleșca să intervină la o minge pe care scria 2-2. Mult mai cuminte în repriza secundă, Gaz Metan a încercat să fie periculoasă la fazele fixe, așa cum s-a întâmplat în minutul 80, la lovitura liberă bine executată de Yazalde, dar care l-a găsit la post pe Arlauskis. Medieșenii au scăpat victoria printre degete, primind un al doilea gol în minutul 87, după o gafă a lui Cristea, care l-a lăsat pe Omrani singur cu Pleșca, iar atacantul francez nu a ratat oportunitatea de a-și trece în cont dubla. CFR a fost aproape de un come-back de senzație în prelungirile jocului, după ce Radu Petrescu a dictat foarte ușor penalty la contactul dintre Fofana și Ioniță, însă argentinianul Culio, specialistul feroviarilor în astfel de faze, a șutat în bară și astfel s-a terminat 2-2, după unul din cele mai bune meciuri ale acestui sezon în Liga 1.