Fotbal / Atmosferă apăsătoare la primul antrenament al României de la Cluj

• „Tricolorii” au ajuns duminică la Cluj și au efectuat primul antrenament de stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, al cărui gazon arată impecabil înaintea meciului cu feroezii, programat marți seară, de la ora 21,45. Selecționerul Cosmin Contra va susține luni seară, de la ora 18, o conferință de presă, iar antrenamentul oficial al României, programat de la 18,30, va fi deschis, în primele 15 minute, numai presei. România și Feroe se întâlnesc pentru a 7-a oară.

Marți se încheie etapa a doua din preliminarii, iar România înfruntă, la Cluj, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, Insulele Feroe, în cadrul grupei F, în care Norvegia primește vizita Suediei, iar Spania joacă în Malta. România a ajuns la Cluj duminică și în aceeași zi a efectuat o scurtă ședință de refacere pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, pe care evoluează campioana CFR Cluj. Antrenamentul s-a desfășurat într-o atmosferă apăsătoare. Selecționerul Cosmin Contra susține luni seară, o conferință de presă, urmată de antrenamentul oficial al „tricolorilor”, ale cărui prime 15 minute vor fi deschise numai presei. Conferința de presă a feroezilor va avea loc mai devreme și va fi susținută de antrenorul principal al oaspeților, danezul Lars Olsen. Feroezii au depășit stadiul amatorismului și au în lot jucători care evoluează în Islanda, Danemarca, Norvegia și chiar Germania. Este cazul lui Edmundsson, care activează la Arminia Bielefeld. Veteranul feroezilor este căpitanul Atli Gregersen, 36 de ani. La polul opus se află portarul Hansen, fundașul Wardum și atacantul Thomsen, toți în vârstă de 21 de ani. Dintre rezultatele notabile ale naționalei Insulelor Feroe amintim doar câteva: 1-0 cu Austria în 1990, 1-1 1-1 cu Turcia în 1991, cu Irlanda de Nord în 1991, 0-0 cu Lituania în 1998, 1-1 cu Scoția în 1999, 2-2 cu Bosnia Herțegovina în 1999, 2-2 cu Slovenia în 2000, 0-0 cu Suedia în 2001, 2-2 cu Scoția în 2002, 2-2 cu Cipru în 2004, 1-1 cu Austria în 2008, 2-1 cu Lituania în 2009, 1-1 cu Irlanda de Nord în 2010, 2-0 cu Estonia în 2011, 1-0 cu Grecia în 2014, 2-1 cu Grecia în 2015, 0-0 cu Ungaria în 2016 și 0-0 cu Letonia în 2017.

Întâlnirile all-time România – Insulele Feroe

06.05.1992:           România – Insulele Feroe          7-0 în preliminariile CM

08.09.1993:            Insulele Feroe – România 0-4 în preliminariile CM

10.09.2008:            Insulele Feroe – România 0-1 în preliminariile CM

14.10.2009:            România – Insulele Feroe 3-1 în preliminariile CM

29.03.2015:           România – Insulele Feroe 1-0 în preliminariile CE

11.10.2015:           Insulele Feroe – România 0-3 în preliminariile CE

Campioana mondială a capotat în vecini

Preliminariile Campionatului European n-au început deloc bine pentru vice-campioana mondială Croația, care a avut parte de un start greoi, cu o victorie chinuită în fața Azerbaidjan-ului, smulsă cu forcepsul, pentru ca duminică seară s-o comită la Budapesta, în fața Ungariei, aceasta din urmă aflată la cel mai important succes din ultimii zece ani. Cândva cineva în fotbal, Ungaria a revenit de la 0-1, după golul lui Rebic, din minutul 13, și s-a impus cu 2-1, grație lui Szalai și Patkai, care au înscris în minutele 34 și 76. Deși a avut o posesie mai bună a mingii, de 60%, Croația n-a expediat decât două șuturi pe spațiul porții gazdelor, apărată de Gulacsi. În primul meci din preliminarii, Ungaria a fost învinsă, în deplasare, de Slovacia, scor 0-2. Slovacii au pierdut la rândul loc cu Țara Galilor în cadrul grupei E, în care patru echipe au același număr de puncte.

Olanda – fără victorie în fața Germaniei de 19 ani

Meciul vedetă al serii de duminică a opus Olanda și Germania, care fac parte din grupa C, în care se mai regăsesc Irlanda de Nord, Estonia și Belarus. Meciul de la Amsterdam a fost primul din aceste preliminarii pentru Germania, respectiv al doilea pentru batavi, care anterior au surclasat Belarus. Un clasic al fotbalului, Olanda – Germania și-a consumat episodul 43. În toamna anului trecut, cele două s-au înfruntat și în Liga Națiunilor, iar confruntarea din noiembrie, disputată la Gelsenkirchen și încheiată 2-2 a fost arbitrată de românul Ovidiu Hațiegan. Puțin a lipsit ca și meciul de duminică să se termine cu același rezultat, dar Germania s-a impus cu 3-2, cu golul victoriei înscris în minutul 90, de Schulz, jucător legitimat la Hoffenheim. Olanda a revenit de la 0-2 la pauză și a egalat prin golurile lui De Ligt și Depay. Olanda nu a mai învins Germania din 2002, iar într-un meci oficial din 1992, de la turneul final al Campionatului European din Suedia. Batavii, antrenați de Rinus Michels, în calitate de campioni continentali, s-au impus atunci cu 3-1, prin golurile lui Rijkaard, Witschge și Bergkamp.