Fotbal / Altetico Madrid a câştigat Supercupa Europei

• Echipa antrenată de argentinianul Diego Simeone a egalat la număr de trofee pe FC Liverpool. Real Madrid a ratat şansa de a deveni prima echipă din istorie care câştigă Supercupa Europei de trei ori la rând.

Real Madrid şi Atletico Madrid, câştigătoarele Ligii Campionilor, respectiv a Ligii Europa, în sezonul 2017-2018, şi-au disputat, miercuri seară, la Tallin, Supercupa Europei. A fost pentru a şasea oară când acest trofeu şi l-au disputat două echipe reprezentând Spania. Atletico Madrid s-a impus cu 4-2, după prelungiri, antamând Supercupa Europei pentru a treia oară. Meciul a început de la 1-0 pentru formaţia antrenată de argentinianul Diego Simeone, care a marcat în chiar primul minut, prin Diego Costa. Real Madrid a restabilit egalitatea în minutul 27, prin francezul Karim Benzema, din pasa galezului Gareth Bale, aceasta fiind scorul primei reprize. Una pe care Real a dominat-o, având nu doar o posesie mai bună a mingii, respectiv 58%, ci şi mai multe ocazii la poarta apărată de slovenul Jan Oblak. Antrenată din acest sezon de fostul selecţioner al Spaniei, Julen Lopetegui, Real, fără portughezul Cristiano Ronaldo, transferat după turneul final al Campionatului Mondial din Rusia în Italia, la campioana Juventus Torino, a trecut în avantaj în minutul 63, graţie căpitanului Sergio Ramos, care a transformat un penalty acordat de centralul polonez Simon Marciniak. A fost rândul celor de la Atletico să alerge după egalare, pe care au obţinut-o cu 11 minute înainte de finalul timpului regulamentar, când Diego Costa a reuşit dubla. Meciul de pe „Le Coq Arena”, la care au asistat doar 13.400 de spectatori, a intrat în prelungiri. Real a avut şi de data aceasta o posesie mai bună, iar scorul cornerelor a fost 7-1, dar Atletico, pragmatică, a lovit de două ori pe contraatac, în minutele 98 şi 104, prin mijlocaşii Saul şi Koke. Să mai scriem că Atletico a egalat la număr de trofee echipa engleză Liverpool. Echipele cu cele mai multe succese în Supercupa Europei sunt FC Barcelona şi AC Milan, cu câte cinci. Real Madrid a ratat şansa de a devenit prima echipă in istorie care câştigă Supercupa Europei trei ani la rând. Anul viitor, Supercupa Europei se va juca la Istanbul.