Florin Andone a debutat la Galatasaray

• Românul a bifat primul meci pentru gruparea „Cim Bom Bom” în Liga Campionilor, intrând pe teren în minutul 64 al confruntării cu Paris Saint Germain, câștigată de campioana Franței.

Opt meciuri, 28 de goluri, trei victorii ale gazdelor, patru ale oaspeților și o remiză, două eliminări, acestea au fost cifrele și ingredientele principale ale meciurilor disputate marți seară în cea de-a doua etapă din grupele celei mai importante competiții inter-cluburi de pe Bătrânul Continent. Capul de afiș al serii a opus, la Londra, Tottenham, finalista ediției precedente, și campioana Germaniei, Bayern Munchen. Partida de pe vechiul ”White Harte Lane” a debutat perfect pentru gazde, care au deschis scorul în minutul 12, prin sud-coreeanul Son Heung Min. Dar avantajul englezilor a fost anulat după trei minute de Kimmich. Bavarezii au încheiat repriza în ofensivă, iar polonezul Lewandowski a punctat din pasa lui Tolisso și oaspeții au intrat la pauză în avantaj. Și startul părții secunde a început în nota de dominare a nemților, care, după o scurtă perioadă de presiune la poarta apărată de francezul Hugo Lloris, au marcat de două ori în trei minute, prin Gnabry. Tottenham a dat semne de revenire, iar vedeta amfitrionilor, Harry Kane, a redus din diferență în minutul 61, din penalty. Pochettino i-a aruncat în luptă pe Eriksen, Lucas Moura și Lamela, dar Spurs nu a mai găsit drumul spre poarta lui Neuer. Coșmarul a continuat pentru londonezi, care au mai încasat trei goluri în ultimele zece minute. Eroul serii a fost Gnabry, autor a patru goluri.

Real Madrid are viață grea în Grupa A, spaniolii având un singur punct după două partide. După 0-3 cu Paris Saint Germain, echipa antrenată de francezul Zinedine Zidane a fost aproape de un eșec, însă a revenit de la 0-2 în fața belgienilor de la FC Brugge, grație lui Sergio Ramos și Casemiro. Oaspeții au rămas în inferioritate numerică din minutul 84, după eliminarea lui Vormer.

Florin Andone a debutat la Galatasaray Istanbul în Liga Campionilor. Românul a intrat pe teren în minutul 64 al disputei cu Paris Saint Germain, câștigată de francezi cu 1-0, prin golul lui Icardi din minutul 52. Campioana Franței este lidera grupei, cu maxim de puncte.

Meciul cu Șahtior Donețk a fost primul pentru Atalanta Bergamo pe teren propriu în Liga Campionilor. Deși partida s-a jucat la Milano, pe „San Sirro”. Italienii au început promițător, au ratat un penalty prin Ilic, dar au deschis scorul prin Zapata. Campioana Ucrainei a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, prin Moraes, iar golul victoriei l-a marcat în prelungiri, prin Solomon.

Puțin a lipsit ca portughezul Cristiano Ronaldo să nu-și treacă, pentru al doilea meci consecutiv în Liga Campionilor, numele pe lista marcatorilor, dar lustianul a punctat în finalul partidei dintre Juventus Torino și Bayer Leverkusen, câștigată de „Bătrâna Doamnă” cu scor de forfait. A fost golul cu numărul 127 marcate de Ronaldo în Liga Campionilor. Cealaltă favorită la calificarea în „optimi” din Grupa D, Atletico Madrid, a confirmat calculele hârtiei în disputa cu Lokomotiv Moscova, din deplasare. Spaniolii s-au impus cu 2-0, prin golurile marcate în repriza secundă de Joao Felix și Thomas. Echipa lui Diego Simeone s-ar fi putut impune la o diferență mai clară, având în vedere ocaziile ratate la poarta lui Guilherme.

Dinamo Zagreb a avut o posesie nesimțit de mică, de numai 27%, în meciul cu Manchester City. Echipa lui Pep Guardiola a arestat mingea într-un meci în care croații au scăpat ieftin de tot. Campioana Angliei a avut 20 de ocazii, 10 cornere și 11 șuturi pe poartă, dar a marcat numai de două ori, în minutele 66 și 90+5, prin Sterling și Foden. ”Cetățenii” conduc Grupa C, pe care chiar nu au voie să nu o câștige, ținând cont de oponenți.

În fine, Olympiakos Atena a condus la pauză cu 1-0 pe Steaua Roșie Belgrad, dar grecii au căzut după eliminarea lui Benzia, din minutul 58, care a interceptat al doilea cartonaș galben. Sârbii au profitat de superioritatea numerică și au marcat de trei ori, în minutele 62, 87 și 90, prin Vulic, Milunovic și Boakye.