Eșec neașteptat al Potaissei Turda

Potaissa Turda a ratat șansa de a urca pe primul loc în clasamentul Ligii Naționale de handbal masculin, denumită Liga Zimbrilor, chiar și numai temporar, fiind învinsă de codașa CSM Făgăraș, care a furnizat cea mai mare surpriză a sezonului în principala competiție internă.

După patru victorii la rând, trei în campionat și una în Cupa Challenge, Potaissa Turda a fost învinsă cu 29-30, după 14-14 la pauză. Turdenii au condus de trei ori în prima repriză: 3-2, 4-3 și 14-13. În schimb, amfitrionii au avut și un avantaj de trei goluri, 10-7 în minutul 18. Handbaliștii lui Horațiu Gal au avut primul avantaj mai mare de un gol în partea secundă, în minutul 33, scor 17-15, după dubla lui Radu Ghiță. Avantaj care a crescut la trei goluri în minutul 40, scor 20-17, după două atacuri ratate ale făgărășenilor. Ecartul de trei goluri s-a păstrat și în minutul 50, scor 25-22, apoi în minutul 53 (28-25) și în minutul 54 (26-29), oaspeții lăsând impresia că nu mai pot scăpa victoria. Dar Thalmaier și compania s-au relaxat prematur și au gestionat neinspirat finalul jocului, ratând două atacuri, prin Ciprian Sandu și Răzvan Pavel. Gazdele au profitat și au restabilit egalitatea în minutul 56, grație lui Tiberiu Constantinescu și au marcat golul victoriei cu un minut și 40 de secunde înainte de ultimul fluier, prin Leonard Ștefan. Se putea termina 30-30, dar Pavel a ratat o ultimă aruncare. De înfrângerea turdenilor n-a profitat Minaur Baia Mare, care la rândul ei a fost învinsă de CSM Focșani cu 25-26, dar Steaua a egalat la puncte echipa lui Horațiu Gal, după 33-28 cu HC Vaslui. Campioana en titre Dinamo București are șansa de a se distanța în fruntea clasamentului, întrucât are meci ușor, cu penultima clasată Gloria Buzău, programat duminică, 24 noiembrie, pe teren propriu. Dinamo tocmai a câștigat grupa din Liga Campionilor. Pentru Potaissa Turda urmează meciul cu CSM Focșani, care va avea loc pe 29 noiembrie, în Sala „Gheorghe Barițiu”.