Debutul echipei feminine de fotbal Atletic Olimpia Gherla

În premieră, în municipiul Gherla s-a înfiinţat o echipă de fotbal femiuin. Este vorba de formaţia Atletic Olimpia, antrenată de Csaba Kilin şi Călin Câmpean. Gruparera de pe Someş a început pregătirile pentru noul sezon competiţional la 4 august 2018, iar zilele trecute a bifat prima partidă amicală, fetele din Gherla evoluând acasă împotriva mult mai experimentate echipe, Student Sport Alba Iulia. Debutul trupei feminine gherlene a fost cu stângul ( nu e de mirare, ele se află doar la începutul carierei lor fotbalistice, în timp ce colegele de întrecere din Alba Iulia formează deja o echipă omogenă, cu multă experienţă). Că începuturile sunt mai grele s-a demonstrat la meciul amical de fotbal cu Student Sport, gazdele pierzând clar cu scorul de 1-12 (0-5), fetele din oraşul Unirii dominând toată întâlnirea. Să remarcăm că la oaspete a jucat şi fosta componentă a echipei campioane Olimpia Cluj-Napoca, Loredana Pop, nimeni alta decât fostul căpitan al naţional U 18 a României. Fetele din Gherla aflate la început de drum, au trebuit să tragă din greu pentru a ţine pasul cu adversarele, mult mai experimentate. Le-a îngreunat evoluţia şi căldura de vară, care le-a obligat pe unele să ceară ieşirea de pe terenul de joc.
În aceste condiţii, meciul a curs aproape exclusiv într-o singură direcţie, cu atacuri succesive ale oaspetelor la poartă. S-au jucat două reprize a câte 40 de minute, iar după o jumătate de oră era deja 5-0. Abia spre finalul partidei, Atletic Olimpia a înscris golul de onoare. Meciul s-a încheiat cu 1-12.
Noua echipă feminină de fotbal Atletic Olimpia Gherla s-a înscris în liga a III-a, unde va evolua în seria a treia a competiţiei.