Debrecen a demolat „U” Cluj

Adrian Falub a rulat toți jucătorii pe care i-a avut la dispoziție. Universitatea a condus cu 1-0, a ratat un penalty, iar Coman și-a marcat în proprie poartă. Tânărul portar Gorcea a primit un gol de la centrul terenului.

Universitatea Cluj a susținut, la sfârșitul săptămânii trecute, mai exact sâmbătă, primul meci test de la reluarea pregătirilor, întâlnind, în deplasare, gruparea ungară Debrecen, în fața căreia a cedat cu 1-5, după ce a condus cu 1-0 din minutul 36, după golul lui Barbu. La 0-0, clujenii au ratat un penalty prin experimentatul Dorin Goga, penalty pe care l-a obținut Mailat, cea mai proaspătă achiziție a „studenților”, jucător venit din curtea rivalei CFR Cluj. Szecsi a egalat pentru Debrecen în minutul 43, stabilind scorul primei reprize. Putea fi 2-1, dar Bozoancă s-a opus. Partea secundă s-a aflat la discreția gazdelor, care au mai punctat de patru ori, în minutele 61, 78, 85 și 89, golul al treilea fiind marcat din penalty, de Ferenczi. Nu e mai puțin adevărat că Adrian Falub, antrenorul principal al Universității, a schimbat toată echipa la pauză. ”U” a marcat în minutul 58, prin Coman, dar golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid. Maghiarii au marcat inclusiv de la centrul terenului, profitând de lipsa de experiență a tânărului portar Gorcea, care l-a înlocuit pe Cosmin Dur Bozoancă. Așa se face că în prima repriză au jucat Dur Bozoancă – Inacio, Mureșan, Telcean, Neciu – Dican, Barbu – Ștefănescu, Goga, Mailat – Gavra. În partea secundă au intrat Gorcea (între buturi), Takacs, Taub, Penescu, Văsălie, Pop, Mihalcea, Pârvulescu și Coman. Până la plecarea în cantonamentul din Cipru, programată pe 27 ianuarie, Universitatea va mai disputa două jocuri amicale, pe 22 și 25 ianuarie, cu Sticla Arieșul Turda și Avântul Reghin, ambele pe terenul sintetic din Parcul Sportiv Universitar „Iuliu Hațieganu”.