De la Cluj, în cel mai puternic campionat al lumii

Fotbalist format la Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj-Napoca evoluează în cel mai puternic campionat al lumii, iar luni seară s-a aflat în lotul lui Bournemouth pentru jocul cu marele Arsenal Londra.

Arsenal Londra s-a calificat, luni seară, în turul cinci al Cupei Angliei, cea mai veche competiție din lume, după ce a învins, în deplasare, pe Bournemouth, cu scorul de 2-1. A fost al treilea duel din turul patru între două echipe care activează în „Premier League”, după Southampton – Tottenham Hotspur și Burnley – Norwich City. Dintre toate, disputa din „sfinți” și Spurs va avea nevoie de o rejucare pe „White Harte Lane”, după remiza de pe „St. Mary Stadium”. Revenind, golurile „tunarilor” în meciul de pe „Vitality Stadium” au fost marcate în prima repriză, de Saka și Nketiah. Arsenal a avut parte de un start lansat de partidă, cu un prim gol marcat în minutul 5, de tânărul Bukayo Saka, 18 ani, internațional englez de tineret. Format de Arsenal, Saka a făcut rapid pasul spre prima echipă a londonezilor și a evoluat în zece din ultimele 11 meciuri ale lui Arsenal, fiind integralist în derby-ul cu Chelsea, încheiat 2-2. Saka a fost luat în colimator inclusiv de selecționerul Angliei, Gareth Southgate, care are de gând să-l rețină pe fundașul dreapta în lotul lărgit al Albionului, pentru turneul final al Campionatului European din vara acestui an. Și cel de-al doilea gol al „tunarilor” a fost marcat tot de un jucător necopt, în persoana lui Edward Nketiah, 20 de ani, un alt produs al lui Arsenal, care a fost rodat și la Leeds United. Și Nketiah reporezintă o opțiune viabilă pentru antrenorul Arteta, care s-a bazat pe jucător în ultimele meciuri ale echipei de pe „Emirates”. Victoria oaspeților n-a fost pusă în pericol în nici un moment, golul amfitrionilor fiind marcat în prelungirile jocului, de Sam Surridge. Să mai scriem că Mikel Arteta și-a permis să-i menajeze pe Ozil și Lacazette, iar Aubameyang a lipsit, fiind suspendat. Gabonezul va mai fi spectator de lux încă două partide. În următorul meci din Cupa Angliei, Arsenal va juca cu Portsmouth, echipă care în prezent evoluează în liga a 3-a. Portsmouth a trecut de Barnsley cu 4-2. Să mai scriem că la Boutnemouth, românul Mihai Dobre a fost rezervă neutilizată. Dobre nu a mai jucat din 4 ianuarie, când a bifat 11 minute contra lui Luton Town, în Cupa Angliei. Compatriotul nostru nu a fost în lot pentru jocurile cu Watford, Norwich și Birghton din campionat. Dobre s-a format la Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj-Napoca, iar pe 31 august 2018 a primit vestea că va evolua în cel mai puternic campionat al lumii, la Bournemouth. De-atunci, fotbalistul a mai jucat, sub formă de împrumut, la Bury, Rochdale și Yeovil, iar în luna mai a anului trecut a revenit la Bournemouth, sub comanda lui Eddie Howe. Mihai Alex Dobre este al 15-lea jucător român care joacă în „Premier League”. Ceilalți 14 sunt Vlad Chiricheș, Adrian Mutu, Viorel Moldovan, Florin Andone, Ilie Dumitrescu, Florin Gardoș, Florin Răducioiu, Dan Petrescu, Gabriel Tamaș, Costel Pantilimon, Gică Popescu, Cosmin Contra, Ionel Ganea și Răzvan Raț. Dintre toți, actualul antrenor al campioanei României, CFR Cluj, Dan Petrescu, a avut cel mai mare succes, la Chelsea Londra.