Copil s-a oprit în „sferturi”

Aventura lui Marius Copil la turneul de la Antwerp (Belgia) s-a încheiat după un meci epic cu fostul lider mondial și dublu campion olimpic Andy Murray. Cei doi au luptat pentru un loc în semifinalele turneului din categoria 250 și au oferit o nouă confruntare pe muchie de cuțit, așa cum a fost și cea de anul trecut, de la Washington, întinsă pe durata a trei ore și care a avut nevoie tot de trei seturi. Partida de la Antwerp a durat aproape două ore și 40 de minute, iar Murray s-a impus cu 6-3, 6-7, 6-4. Copil are meritul de a fi revenit de la 2-5 în setul al doilea, iar în tie-break a salvat o minge de meci. Grație serviciului precis și foarte puternic, românul a reușit să se impună în tie-break cu 9-7 și să trimită confruntarea în decisiv. În setul al treilea, cei doi au mers cap la cap până la 4-4, iar dublul campion de la Wimbledon a făcut break-ul în game-ul al nouălea, break confirmat imediat pe propriul serviciu. Scorul „directelor” a devenit 3-0 pentru Murray, însă toate partidele au stat sub semnul echilibrului, Copil jucând de la egal la egal cu unul din marii jucători ai circuitului ATP.