CM de Fotbal / Panam(e)a de echipă!

• Timp de o repriză, Panama a jucat de la egal la egal cu Belgia şi chiar a semănat panică la poarta apărată de Curtois, însă diferenţa de valoare şi-a spus în cele din urmă cuvântul, iar „dracii roşii” s-au impus cu scor de neprezentare, devenind liderii grupei G.

Marţi se încheie prima etapă din faza grupelor, cu partidele grupei H, Columbia – Japonia şi Polonia – Senegal, programate astăzi, şi începe etapa a doua, cu disputa Rusia – Egipt, contând pentru grupa A. Luni seară au intrat în scenă Belgia şi Anglia, marile favorite ale grupei G, din care mai fac parte outisderele Panama şi Tunisia. Prezenţă exotică la mondialul din Rusia, Panama, cu dinamovistul Jaime Penedo între buturi, a rezistat o repriză întreagă în faţa Belgiei, fără să primească gol. Belgia, net superioară din punct de vedere valoric, n-a excelat în primele 45 de minute, în care a avut o singură ocazie clară de a marca, prin Eden Hazard, al cărui şut la colţul scurt a fost respins în corner de Penedo. Portarul „câinilor roşii” n-a avut ce face la execuţia lui Mertens, din startul părţii secunde. Timidă în ofensivă, Panama, antrenată cândva şi de românul Mihai Stoichiţă, a avut şansa de a restabili egalitatea, prin Murillo, însă fundaşul legitimat în Major Soccer League, la New York Red Bulls, a fost blocat de experimentatul Curtois. Şi în loc de 1-1 s-a făcut 2-0 pentru Belgia, în minutul 69, graţie lui Romelu Lukaku, care a marcat din pasa unui alt jucător ce evoluează în „Premier League”, Kevin de Bruyne. Lukaku a „recidivat” şase minute mai târziu, de data aceasta din pasa „londonezului” Eden Hazard. Din minutul 83 a evoluat, pentru Belgia, Thorgen Hazard, fratele mult mai cunoscutului Eden Hazard. Thorgen evoluează în Germania, la Borussia Monchengladbach. Roberto Martinez, selecţionerul Belgiei, fost antrenor în „Premier League”, s-a declarat mulţumit de prestaţia echipei sale, dar a sancţionat cele trei cartonaşe galbene încasate uşor de Mertens, Vertonghen şi De Bruyne. În urma acestui succes, Belgia a devenit lidera grupei G, a cărei mare favorită este să o câştige.