CM de Fotbal / Maroc este eliminată, Iran mai speră

După două etape se confirmă calculele şi în grupa B, în care Spania şi Portugalia au obţinut victorii cu acelaşi scor, respectiv 1-0, adversarele fiind de valori apropiate, Maroc şi Iran. Istoria meciului Portugalia – Maroc, disputat în deschiderea zilei de miercuri, la Moscova, pe stadionul „Lujniki”, în faţa a 78.000 de spectatori, s-a scris în primele cinci minute, în care s-a şi marcat singurul gol, autor fiind vedeta lusitanilor, Cristiano Ronaldo. Acesta a marcat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Joao Moutinho. Ronaldo a ajuns la patru goluri în două partide disputate la Campionatul Mondial. În ciuda golului încasat foarte devreme, nord-africanii au reacţionat imediat, iar Boutaib şi Belhanda au semănat panică în careul portughezilor. Ceea ce le-a lipsit marocanilor pentru a obţine un rezultat pozitiv a fost şansa. Africanii au dominat ostilităţile, au avut o posesie mai bună a mingii, respectiv 54%, şi mult mai multe ocazii de a marca. Au existat momente în care campioana continentală en titre a fost ţinută la respect. Pierzând atât cu Iran, cât şi cu Portugalia, Maroc nu mai poate spera la prezenţa în „optimi”, dar fotbaliştii antrenaţi de francezul Renard nu vor să părăsească Rusia fără să marcheze măcar o dată.

Iran a fost foarte aproape de a smulge un preţios rezultat de egalitate în disputa cu Spania, de la Kazan, la care au asistat puţin peste 42.000 de spectatori, dar zeiţa Fortuna le-a surâs europenilor, care s-au impus cu 1-0, prin golul norocos şi involuntar marcat de Diego Costa, în minutul 54. Mingea l-a lovit pe atacantul lui Atletico Madrid în tibie şi a ajuns din întâmplare în poarta lui Beiranvand, care a fost prins pe contre-pied. Iranienii au reuşit să înscrie, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Reluările au demonstrat că tuşierul a avut dreptate.