CM de Fotbal / Franţa şi Danemarca au ales non-combatul

• Cele două reprezentante ale Bătrânului Continent au oferit cel mai urât meci de la turneul final, alegând să nu se deranjeze cu riscul de a-şi atrage oprobiul din partea publicului, care n-a ezitat să le „faulteze” cu un cor de fluierături.

Fază încâlcită în Franţa – Danemarca, aşa cum a fost tot meciul

Partida Franţa – Danemarca, disputată la Moscova, pe stadionul „Lujniki”, în faţa a 78.000 de spectatori, şi contând pentru grupa C, din care au mai făcut parte Peru şi Australia, a fost prima de la acest mondial care s-a încheiat fără gol. Acest prim rezultat alb vine după 36 de partide, ceea ce reprezintă un nou record al competiţiei. Dealtfel, mondialul din Rusia este unul al recordurilor. În aceeaşi măsură, Franţa – Danemarca poate candida cu succes la titlul de cel mai urât meci al turneului final. Non-combatul celor două echipe a fost sesizat şi în acelaşi timp sancţionat de spectatori cu un cor de fluierături. Singurul moment aprins al partidei a fost cartonaşul galben încasat de Jorgensen, în prelungirile primei reprize. Într-un meci din care n-am putut reţine decât apatia celor două echipe, am făcut apel la statistică, pentru a vă face cunoscut faptul că Franţa şi Danemarca s-au înfruntat pentru a treia oară la Campionatul Mondial. Şi coincidenţa face că de fiecare dată aceste meciuri au avut loc în faza grupelor. Prima dată în 1998, când Franţa, având şi statutul de gazdă, nu doar de favorită, s-a impus cu 2-1, iar a doua oară în 2002, la ediţia hibridă din Japonia şi Coreea de Sud, când danezii şi-au luat revanşa şi s-au impus cu 2-0, prin golurile lui Rommedahl şi Tomasson, lăsând „cocoşii galici” în afara „optimilor” de finală. Până la meciul de marţi, Franţa şi Danemarca nu şi-au mai dat întâlnire din 2015.

Victoria consolării pentru Peru

O prezenţă exotică la acest mondial, naţionala Perului şi-a luat rămas bun de la competiţie cu o victorie de palmares în faţa Australiei. Partida de la Soci, la care au asistat puţin peste 44.000 de spectatori, a avut miză numai pentru echipa de la Antipozi, care ar fi avut nevoie de victorie, coroborată cu un eşec al Danemarcei în faţa Franţei, pentru a accesa „optimile” de finală. „Cangurii” n-au îndeplinit nici una din cele două condiţii, drept pentru care şi-au făcut bagajele şi s-au întors acasă, aşa cum au preconizat şi specialiştii după tragerea la sorţi. Peru s-a impus cu 2-0, prin golurile lui Carillo şi Guerrero, din minutele 18 şi 50. Primul joacă în Europa, respectiv în Anglia, la Watford, în vreme ce Guerrero activează în Brazilia, la Flamengo.