CM de Fotbal / „Faraonii” sunt eliminaţi

• Rusia şi-a onorat dublul statut de gazdă şi favorită în disputa cu Egipt, prima din etapa a doua a grupelor şi s-a impus cu 3-1, devenind prima echipă calificată în „optimi”. Vedeta Mohamed Salah a marcat, dar Egipt este eliminată.

Aventura Egiptului la turneul final al Campionatului Mondial din Rusia se va termina după meciul cu Arabia Saudită. Nord-africanii aveau a treia şansă în grupa A, după Uruguay şi Rusia, în faţa cărora au şi pierdut, 0-1 şi 1-3. Partida cu Rusia a încheiat ziua de marţi, fiind prima din etapa a doua a grupelor. Disputată în opulentul Sankt Petersburg, în faţa a fix 64.468 de spectatori, partida a stat sub semnul echilibrului în prima repriză în care nu s-a marcat, iar echipele şi-au împărţit perioadele de dominare, însă acţiunea s-a derulat între cele două careuri. Aşa se explică că am putut consemna un singur şut pe spaţiul porţii, expediat de ruşi. Absent în primul meci, cel cu Uruguay, Mohamed Salah, vedeta egiptenilor, a fost integralist contra Rusiei, însă cu o floare nu se face primăvară. Izolat printre puternicii fundaşi ai gazdelor, starul de la Liverpool, declarat cel mai bun jucător al sezonului în „Premier League” – ceea ce nu e puţin lucru -, Salah n-a mişcat în front, deşi a marcat golul de onoare al echipei sale şi primul de la acest mondial, însă a făcut-o dintr-un penalty. Rusia a deschis scoul la două minute după pauză, la şutul lui Dzyuba, deviat de Fathy, căpitanul egiptenilor fiind cel creditat cu acest…(auto)gol. Naţionala lui Cercesov a rezolvat problema învingătoarei în trei minute, graţie lui Cherişev şi Dzyuba. Cu maxim de puncte după două partide şi un golaveraj de invidiat, 8-1, Rusia a devenit prima echipă calificată în faza „optimilor” de finală.

Sursa foto: gettyimages