CM de Fotbal / Ce şut în Kroos!

• Toni Kroos a arătat de ce este titular la campioana Europei inter-cluburi, Real Madrid, şi a marcat, chiar la ultima fază, golul prin care Germania, campioana mondială en titre, a învins, cu mari emoţii, Suedia, deşi a evoluat în inferioritate numerică din minutul 82. Gary Lineker, fostul mare atacant al naţionalei Angliei, a avut dreptate atunci când a spus că un meci contra germanilor se termină abia când aceştia au urcat în autocar şi au plecat de la stadion.

Am văzut că principalele favorite ale mondialului, recte Brazilia şi Germania, au trăit periculos meciurile cu reprezentativele Costaricăi, respectiv Suediei, din a doua etapă a fazei grupelor, atât una, cât şi cealaltă reuşind să se impună la spartul târgului, cînd nu se mai aştepta nimeni. Mai mult decât atât, Germania, campioana mondială en titre, a revenit de la 0-1 şi s-a impus cu 2-1, evoluând din minutul 82 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Boateng, care a interceptat al doilea cartonaş galben. Fundaşul Germaniei este al doilea jucător de la această ediţie a mondialului care este eliminat, după columbianul Sanchez. Suedia a jucat curajos în prima repriză a partidei la Soci, la care au asistat aproape 45.000 de spectatori, şi a condus cu 1-0, după golul lui Toivonen, din minutul 32. Jucătorul de 31 de ani ce evoluează în Hexagon, la Toulouse, l-a învins pe Manuel Neuer cu o esecuţie de efect. Portarul Germaniei şi al lui Bayern Munchen a reclamat un henţ la jucătorul scandinav, însă reluările au arătat că nu se impunea luarea unei astfel de decizii. Şi dacă Neuer ar fi trebuit să ia pe cineva la răspundere acela era coechipierul Rudiger, care i-a făcut marcaj lui Ola Toivonen ca unei domnişoare. Germania a restabilit egalitatea imediat după pauză, prin Reus. De remarcat faptul că până în minutul 46, Joachim Low, selecţionerul „panzerelor”, s-a văzut nevoit să facă două schimbări, iar Rudy şi Draxler au fost înlocuiţi cu Gundogan şi veteranul Mario Gomez. Partida a părut să se îndrepte spre un rezultat de egalitate, deşi Germania a ratat două bune ocazii în prelungiri, prin Gomez (a cărui lovitură de cap a fost scoasă de sub bară de Olsen) şi Brandt, jucător intrat pe teren în minutul 87, care a şutat violent în bară. Nemţii au obţinut victoria chiar la ultima fază, în urma unei lovituri libere, pe care Toni Kroos a executat-o impecabil, arătând de ce evoluează titular la campioana Europei inter-cluburi, Real Madrid. În urma acestui rezultat, Germania păstrează şanse bune la calificarea în „optimi”, urmând ca în ultimul meci din grupă să joace împotriva Coreei de Sud. Germania şi Suedia au aceeaşi linie de clasament, însă prima este avantajată de rezultatul direct, acesta fiind criteriul de bază pentru departajare.