CM de Fotbal / Au fost respectate calculele şi în grupa D

Marcos Rojo şi Lionel Messi – salvatorii Argentinei

Aflată în pericol să fie eliminată prematur de la acest mondial, după 1-1 cu Islanda şi 0-3 contra Croaţiei, Argentina s-a trezit la timp şi a învins Nigeria cu 2-1, însă nu fără emoţii, sud-americanii marcând golul calificării în minutul 86, prin jucătorul celor de la Manchester United, Marcos Rojo. Jorge Sampaoli, selecţionerul Argentinei, şi-a adus aminte că are jucători cu ştaif pe care nu i-a băgat în seamă în precedentele două jocuri şi i-a titularizat contra africanilor pe Di Maria şi Higuain, care în mod normal n-au cum să lipsească din primul „11”. Argentina a deschis scorul în minutul 14, prin Messi, care astfel s-a revanşat pentru penalty-ul ratat contra Islandei şi pentru prestaţia modestă din partida contra Croaţiei. Nigeria a restabilit egalitatea după pauză, prin Moses, din penalty. Africanii s-au aflat la câteva minute de a trece graniţa spre „optimi”, dar viza le-a fost refuzată de golul lui Rojo, spre marea dezamăgire a Franţei, care se va bate cu sud-americanii pentru un loc în „sferturi”.

Chiar dacă a avut securizat primul loc în grupa D, inclusiv şi în eventualitatea unui eşec cu Islanda, Croaţia şi-a făcut treaba şi s-a impus în faţa nordicilor cu 2-1, prin golurile lui Badelj şi Perisic, din minutele 53 şi 90. Prezenţa „pescarilor” la turneul final reprezintă deja o mare surpriză şi cu asta am spus totul.