Cluj-Napoca a fost gazda Openului European de Judo

Cluj-Napoca a găzduit zilele trecute Openul European de judo „U” 100, manifestare înscrisă în șirul de evenimente dedicate împlinirii a 100 de ani de existență a Clubului Sportiv Universitatea Cluj. Concursul s-a desfășurat în „BT Arena” și a fost rezervat seniorilor, adunând la start 350 de judoka, 201 la masculin și 149 la feminin, reprezentând 29 de țări de pe Bătrânul Continent. România a aliniat la start 44 de sportivi, 26 la masculin și 18 la feminin, iar 12 dintre aceștia sunt legitimați la „U”-CSM Cluj. Cea mai mare concurență în întrecerea masculină a fost consemnată la categoria -73 kilograme, cu 40 de judoka la start, în vreme ce la feminin au participat 36 de sportive la categoria -57 de kilograme.  România a avut patru sportive la categoria -48 kilograme: Alexandra Pop, Roxana Haluș, Ana Melnic și Ramona Micula. Singurul medaliat la acest concurs din partea României a fost consacratul Mircea Croitoru, locul 2 la categoria +100 de kilograme. În clasamentul pe țări, pe primul s-a clasat Italia, cu șapte medalii (patru de aur și trei de argint), urmată de Georgia, cu șase medalii, Franța, Germania și Azerbaidjan. Doar șase țări au obținut cel puțin o medalie de aur. Iată rezultatele notabile ale sportivilor români: Alexandra Pop (locul 5 la categoria -48 kilograme), Denisa Așchiopoaiei (locul 7 la categoria -57 kilograme), Corina Ștefan și Adelina Dobre (locul 5, respectiv 7 la categoria -63 kilograme), Mircea Croitoru (locul 2 la categoria +100 kilograme, învins în finală de georgianul Guram Tușișvili) și Botond Koncz (locul 7 la catgeoria +100 kilograme).