CFR Cluj, victorie de siguranță cu Gaz Metan Mediaș

Fără să strălucească, CFR Cluj a obținut esențialul din meciul cu Gaz Metan Mediaș, care pe hârtie se anunța mai dificil pentru campioana en titre, însă oaspeții au arătat pe teren ca ultima clasată din play-off.

Feroviarii și-au valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 2-0, prin golurile marcate de Ciprian Deac și Damjan Djokovic, primul punctând din penalty, în finalul primei reprize. CFR a încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Kevin Boli, suferită în minutul 81. CFR și-a trecut în cont a patra victorie în play-off, dar prima după două meciuri, în care a obținut un singur punct din șase posibile. CFR rămâne o nucă greu de spart pentru Gaz Metan Mediaș, care nu s-a mai impus în fața clujenilor din 2013. De-atunci, CFR a înregistrat opt victorii în fața medieșenilor, inclusiv într-un amical disputat în luna iunie. CFR nu a primit gol în ultimele patru meciuri oficiale cu medieșenii, marcând în schimb cinci goluri. În clasamentul la zi din play-off, CFR Cluj ocupă locul secund, cu 40 de puncte, având cu unul mai puțin decât Universitatea Craiova. Pe poziția a treia, la mare distanță se află Astra Giurgiu, cu 30 de puncte. Etapa viitoare, CFR întâlnește, în deplasare FCSB, iar Universitatea Craiova se deplasează la Botoșani.