CFR Cluj, victorie cu scor de tenis

Duel între doi foști coechipieri, Păun și LarieDupă ce a dispus de FC Hermannstadt cu 2-1, campioana României CFR Cluj a învins, luni seară, cu scorul de 6-1 de Gaz Metan Mediaş, într-o partidă amicală disputată fără spectator, pe Stadionul „Dr.Constantin Rădulescu”. Scorul la pauză a fost 3-0, iar golurile învingătorilor au fost marcate de Damjan Djokovic, Bordeianu, Ciprian Deac, Paulo Vinicius și Alex Chipciu, cu mențiunea că jucătorul croat a reușit dubla. Golul de onoare al medieșenilor a fost încris de Roberto Romeo, în minutul 90. CFR a deschis devreme scorul, în minutul 4, prin Djokovic, care l-a și majorat în minutul 30, cu un șut de la distanță. Bordeianu a stabilit rezultatul primei reprize. Repriza secundă a fost a românilor de la CFR, iar pe lista marcatorilor și-au mai trecut numele Deac, Bordeianu și Chipciu, ultimul punctând în minutul 77. Lituanianul Gedrius Arlauskis, care va părăsi gruparea feroviară la finalul sezonului, urmând să se transfere în afara Europei, respectiv în zona Golfului, a început ca titular între buturile clujenilor. Dan Petrescu a avut nu mai puțin de cinci români în echipa de start: Burcă, Itu, Bordeianu, Deac și Păun. CFR Cluj a început partida cu următorul unsprezece: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Itu, Bordeianu, Djokovic – Deac, Omrani, Păun. De partea cealaltă, pentru Gaz Metan Mediaş, care de curând s-a despărțit de antrenorul Edi Iordănescu, au evoluat din primul minut: Pleşca – Butean, Larie, M. Constantin, Velisar – Droppa, Chamed, Fofana – Cardoso, Hora, Buş. Dintre aceștia, Larie și Hora au jucat în trecut și pentru CFR Cluj. Meciul CFR Cluj – Gaz Metan Mediaş s-a disputat fără spectatori, respectându-se toate reglementările prevăzute în ordinul comun emis de Ministerul Tineretului şi Sportului şi Ministerul Sănătăţii pentru reluarea competiţiilor sportive pe teritoriul României începând cu 1 iunie.