CFR Cluj și-a pierdut invincibilitatea în Liga 1

Două penalty-uri, trei eliminări, cinci goluri și mulți nervi, acestea au fost principalele ingrediente ale meciului Astra Giurgiu – CFR Cluj. Echipa antrenată de Dan Petrescu a înregistrat primul eșec din acest sezon în Liga 1, după cinci victorii și două remize, iar nefericitul eveniment s-a produs la Giurgiu, acolo unde clujenii n-au mai pierdut din aprilie 2014. Coincidența face că și acel meci a fost arbitrat tot de Sebastian Colțescu și s-a lăsat cu eliminări și atunci ca și acum. Camora, Deac și Djokovic făceau și atunci parte din lotul CFR-ului, dar în meciul de la finele săptămânii trecute a jucat doar portughezul din primul minut, în vreme ce Djokovic a fost lăsat pe banca de rezerve, intrând, totuși, pe finalul primei reprize, în vreme ce Deac nu a făcut parte din lot. Colțescu a făcut curățenie în tabăra feroviarilor și i-a eliminat pe Camora, Vâtcă și Dan Petrescu. CFR a rămas în pană din minutul 62 și a trebuit să se descurce o jumătate de oră fără doi jucători. Aplicându-i un pumn lui Radunovic, „boxerul” Vâtcă a provocat penalty-ul în urma căruia Astra s-a desprins la 3-1. S-a terminat 3-2, dar al doilea gol al oaspeților a fost înscris târziu. CFR nu mai e lideră în Liga 1, iar pe primul loc a urcat Gaz Metan Mediaș, după a patra victorie consecutivă, 3-2 cu Poli Iași.