CFR Cluj s-a distanțat de principala contracandidată

La primul meci oficial post pandemie, campioana en titre CFR Cluj a dispus de FCSB cu 1-0, într-o partidă disputată pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, contând pentru etapa a 3-a din play-off-ul Ligii 1. Singurul gol al meciului din Gruia, disputat fără spectatori, a fost defapt un autogol, semnat Ovidiu Popescu, în minutul 23. FCSB a avut o șansă foarte bună de a egala în minutul 70, la șutul lui Florinel Coman din interiorul carelui, respins în bară de lituanianul Arlauskis. Lituanianul a intervenit și în minutul 82, la șutul lui Olaru din afara carelui. CFR a evoluat în formula: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Itu, Bordeianu, Djokovic – Deac, Omrani, Costache. Au mai jucat: Rondon, Păun, Petrila, Aurelio și Chipciu. În urma acestui succes, echipa antrenată de Dan Petrescu s-a desprins la șapte puncte de FCSB, principala contracandidată la titlu. Al doilea meci din play-off, Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaș, se va juca luni, 15 iunie. Tot duminică, dar în play-out, Viitorul Constanța a dispus de CSMS Politehnica Iași cu 2-1, prin golurile lui Ciobanu și Ghiță. Echipa antrenată de Gică Hagi este lider detașat în play-out, cu 27 de puncte.