CFR Cluj s-a calificat în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. Arlauskis și Omrani, eroii campioanei României

Campioana României a anulat victoria din tur a celor de la FC Astana, scor 0-1, și s-a impus pe teren propriu cu 3-1, reușind astfel să se califice în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, urmând să se dueleze cu Maccabi Tel Aviv. Feroviarii și-au trecut în cont prima victorie din acest sezon, după două înfrângeri și un egal. Astana a condus cu 1-0, după golul lui Muratazayev, din minutul 4, dar amfitrionii au întors rezultatul înainte de pauză, grație lui Omrani și Postnikov, care a „încurcat” porțile. Același Omrani a stabilit scorul final în minutul 73, din pasa lui Susic. Oaspeții au ratat o ocazie uriașă în prelungiri, prin Janga, a cărui lovitură de cap din apropiere a fost reținută  de Arlauskis. FC Astana, la care activează și românul Dorin Rotariu, își continuă aventura europeană în turul doi preliminar al Europa League.