CFR Cluj s-a calificat în Europa League

• Campioana României a sărit cu paraşuta din lac în puţ şi încearcă să ajungă ceva mai departe în Europa League, după ce a dat-o de gard în competiţia regină a Bătrânului Continent. De la câştigarea Supercupei României, CFR Cluj n-a mai bătut pe nimeni, iar cu portughezul Toni Conceicao a obţinut două remize, din care una chiar ruşinoasă, cu nou-promovata Dunărea Călăraşi.

Se vede treaba că pe feroviari i-au atins „blestemele” familiei Iordănescu, căci schimbarea antrenorului n-a fost soluţia pentru a o elimina pe Malmo şi a merge mai departe în Liga Campionilor, competiţie pentru care s-au bătut un sezon întreg în Liga 1, însă ţelul de a ajunge în faza grupelor, la „masa bogaţilor”, le-a fost retezat devreme, de o fostă finalistă a Cupei Campionilor Europeni, reprezentanta unui fotbal, cel suedez, cu o altă tradiţie decât a noastră. Ar fi foarte simplu să scriem că toată munca lui Dan Petrescu s-a dus pe fluviul Galben, ca nu zic, clişeistic, pe apa sâmbetei. Uite aşa, pocnind din degete! Ceferiştii au căutat pe internet reţeta succesului în Champions League, dar au uitat să adauge între ingrediente şi investiţia în achiziţionarea de jucători. Au pedalat şi în această vară pe vechea practică, aceea a cooptării fotbaliştilor liberi de contract, de valoare cel puţin îndoielnică şi au sperat, de încercat mai puţin, să scoată aur din nimic. Punct ochit-punct ratat. Ca să n-o mai scăldăm, CFR a remizat în returul cu Malmo, disputat miercuri seară, dar a visat frumos o vreme după euro-golul lui Damjan Djokovic, din minutul 36, care i-a făcut pe mulţi suedezi să-şi pună mâinile în cap şi să facă ochii cât cepele. Schimbarea lui Deac, în finalul primei reprize, a făcut ca CFR să piardă din forţă la mijlocul terenului. Scandinavii au profitat şi au egalat după pauză, în minutul 55, prin Traustason. Conceicao a făcut schimbările aruncând cu banul şi apa de la toaletă peste şansele clujenilor. Şanse care nu s-au mai văzut nici la cel mai performant microscop după eliminarea argentinianului Juan Culio, din minutul 77, expediat la duşuri de scoţianul Dallas pentru cumul de cartonaşe galbene. În inferioritate numerică şi în pană de idei, campioana României n-a avut resurse şi nici inspiraţia de a scoate din joben un al doilea gol, care ar fi trimis-o în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, iar nu în turul trei preliminar al Ligii Europa.

Echipa lui Răzvan Lucescu merge mai departe în Champions League

PAOK Salonic a ieşit câştigătoare din cea mai tare dublă programată în turul doi preliminar al competiţiei, reuşind să elimine o echipă cu nişte prezenţe în faza grupelor, respectiv FC Basel 1893, care a înregistrat un real progres în ultimii ani, consecinţă a investiţiilor pe care le-a făcut. Elenii, antrenaţi de românul Răzvan Lucescu, s-au calificat mai departe, după 5-1 la general. PAOK s-a impus şi în retur cu 3-0, prin golurile marcate de Fernando Varela (fostul jucător al echipelor FC Vaslui şi FCSB), Prijovic şi El Kaddouri, din minutele 7, 52 şi 60.

Stop joc pentru alţi trei români

Ca şi CFR Cluj, cei trei români de la Ludogoreţ Razgrad, în speţă Cosmin Moţi, Claudiu Keşeru şi Dragoş Grigore, şi-au încheiat prematur aventura în Liga Campionilor, dar se consolează cu prezenţa în Europa League. Campioana Bulgariei, mare favorită în dubla cu Videoton, a fost eliminată de reprezentanta Ungariei. După 0-0 pe teren propriu, Ludogoreţ a fost învinsă în manşa retur cu 0-1. Singurul gol al meciului disputat la Felcsut a fost marcat de Hadzic, în minutul 45. La oaspeţi, Cosmin Moţi a fost integralist, în vreme ce Claudiu Keşeru a intrat pe teren în minutul 67. Accidentat, Dragoş Grigore n-a făcut parte din lot.

Rezultatele înregistrate în meciurile disputate miercuri, în manşa secundă din turul doi preliminar al Ligii Campionilor

• Malmo FF – CFR 1907 Cluj 1-1 (în tur 1-0)
  • HJK Helsinki – BATE Borisov 1-2 (în tur 0-0)
  • FC Midtjylland – FC Astana 0-0 (în tur 1-2)
  • Qarabag – Kukeşi (Albania) 3-0 (în tur 0-0)
  • Suduva (Lituania) – Steaua Roşie Belgrad 0-2 (în tur 0-3)
  • FC Basel 1893 – PAOK Salonic 0-3 (în tur 1-2)
  • Videoton – Ludogoreţ Razgrad 1-0 (în tur 0-0)
  • Sturm Graz – AFC Ajax Amsterdam 1-3 (în tur 0-2)
  • Rosenborg Trondheim – Celtic Glasgow 0-0 (în tur 1-3)