CFR Cluj, lideră datorită golaverajului

După rezultatul înregistrat în ultimul meci al etapei a 10-a din cadrul sezonului regulat al Ligii 1, disputat luni seară, la Ovidiu, CFR Cluj și Viitorul Constanța, cu alte cuvinte campioana en titre și deținătoarea la zi a Cupei României, împart primul loc în clasament, ambele având câte 21 de puncte, însă feroviarii sunt avantajați de golaverajul superior. Ambele au marcat câte 25 de goluri, dar clujenii au primit numai 8, în vreme ce constănțenii 11. Echipa lui Hagi s-a impus cu mari emoții în fața celor de la CSMS Poli Iași, după o partidă cu două penalty-uri și o eliminare. Moldovenii au condus cu 1-0, după golul lui Bălan, care a înscris din penalty, în minutul 39, stabilind scorul pauzei. Viitorul a rămas în inferioritate numerică din minutul 54, după eliminarea lui De Nooijer, care a interceptat al doilea cartonaș galben și a plecat mai devreme la vestiare. A fost al cincelea cartonaș roșu acordat în această etapă. Se părea că ieșenii se vor impune și vor prelua șefia clasamentului, dar nu s-a întâmplat, fiindcă zeița Fortuna le-a surâs amfitrionilor, care au avut puterea să revină chiar și în inferioritate numerică. Viitorul a restabilit egalitatea în minutul 80, prin Achim, care a transformat un penalty, victoria fiind adusă în primul minut al prelungirilor, de brazilianul Rivaldinho, acesta declanșând fiesta în tribune, dar și pe banca de rezerve a constănțenilor. Viitorul este singura echipă din Liga 1 care a legat două victorii în etapele 9 și 10. Etapa viitoare, CFR Cluj întâlnește, pe teren propriu, Gaz Metan Mediaș. Dar până atunci, feroviarii întâlnesc, în această seară, de la ora 21.30, FC Botoșani, în deplasare, în „16”-imile Cupei României. Universitatea Cluj a jucat aseară, cu FC Universitatea Craiova, iar Sănătatea Cluj dă piept, joi, de la ora 16.30, cu Viitorul Constanța, pe „Cluj Arena”.