CFR Cluj încheie pe primul loc turul sezonului regulat

După două eșecuri, 0-2 cu Celtic Glasgow în Europa League și 1-3 cu Viitorul Constanța în campionat, CFR Cluj a învins, sâmbătă seară, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, CSU Craiova în cadrul etapei a 13-a, ultima a sezonului regulat al Ligii 1, bifând a opta victorie în principala competiție internă. Fără play-maker-ul Ciprian Deac, campioana și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus cu 2-0, bifând a doua victorie consecutivă în fața oltenilor, care s-au aflat la al treilea meci fără gol în fața campioanei. După o primă repriză albă și un singur șut pe spațiul porții, expediat de amfitrioni, CFR a deschis scorul în minutul 70, prin ivorianul Lacina Traore, care a marcat din pasa lui Păun, intrat pe teren în prima repriză, în locul lui Itu. Este primul gol marcat de Traore de la revenirea în Gruia. Clujenii și-au mărit avantajul după opt minute, prin Omrani, care a și stabilit scorul final. CFR a controlat cu autoritate repriza secundă, în care CSU Craiova a avut o posesie a mingii de doar 14% și nu a expediat nici un șut pe spațiul porții apărată de lituanianul Gedrius Arlauskis. Dan Petrescu a început meciul în formula Arlauskis – Susic, Vinicius, Boli, Camora – Itu, Hoban, Culio – Costache, Traore, Pereira. Au mai jucat Păun, Djokovic și Omrani. Spre deosebire de gazde, care au avut în echipa de start doar trei români, CSU Craiova a avut nu mai puțin de șapte. Echipa antrenată de Victor Pițurcă încheie turul sezonului regulat pe poziția a treia, cu 23 de puncte. Campionatul se reia în această săptămână, cu etapa a 14-a, în care CFR Cluj va întâlni, în deplasare, CSMS Poli Iași. Meciul se va juca pe 28 octombrie, dar până atunci, campioana joacă joi, 24 octombrie, în Europa League, cu francezii de la Stade Rennes, în deplasare. Partida contează pentru Grupa E, din care mai fac parte Lazio Roma și Celtic Glasgow, care se vor afla față în față pe terenul scoțienilor.