CFR Cluj, încă un pas spre al treilea titlu consecutiv

Campioana naţională en titre CFR Cluj a mai făcut un pas important spre cel de-al treilea titlu consecutiv, după victoria obţinută, sâmbătă seară, pe terenul moldovenilor de la FC Botoşani, într-o partidă contând pentru etapa a 4-a din play-off-ul Ligii 1 şi care s-a aflat sub semnul incertitudinii la începutul săptămânii trecute, după suspiciunea de COVID-19 care a planat asupra grupării antrenată de Marius Croitoru. Autorul celor doup goluri ale victoriei, Ciprian Deac, a ajuns la 50 de reuşite în tricoul CFR-ului.

CFR s-a impus cu 2-0, iar istoria partidei, care pe hârtie s-a anunţat mai echilibrată, s-a scris în primele 12 minute, în care s-au marcat cele două goluri, ale cărui autor a fost “Ronaldo” din Gruia, experimentatul Ciprian Deac. Mijlocaşul clujenilor a transformat mai întâi o lovitură de la 11 metri, pe care centralul a dictat-o în minutul 2, după un duel între Chindriş şi atacantul oaspeţilor, francezul Omrani. Feroviarii şi-au mărit avantajul în minutul 12, graţie aceluiaşi Ciprian Deac, care a “recidivat”, tot după o fază fixă. Decarul oaspeţilor a executat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri. Deşi Gedrius Arlauskis a fost omul meciului în victoria din derby-ul cu FCSB, lituanianul a fost lăsat în afara lotului, motivul fiind o accidentare, iar Dan Petrescu a surprins pe toată lumea, titularizându-l pe foarte tânărul Otto Hindrich, un portar de doar 17 ani. La debutul său în tricoul CFR-ului într-un meci oficial, Hindrich a avut o evoluţie apreciată. Cu o posesie a mingii de aproape 60%, CFR Cluj s-a aflat la conducerea ostilităţilor, iar avantajul de două goluri, luat foarte devreme, i-a permis să abordeze confruntarea cu mare încredere. Golurile blitz încasate de moldoveni l-au lăsat fără răspuns pe Marius Croitoru, antrenorul amfitrionilor. Cu un singur şut expediat pe spaţiul porţii adverse, FC Botoşani nu putea emite pretenţii la un rezultat pozitiv. Formaţia condusă de Dan Petrescu rămâne singura echipă neînvinsă din play-off-ul Ligii I, cu 3 victorii şi 1 rezultat de egalitate după primele patru etape. După victoria de sâmbătă, CFR Cluj îşi consolidează primul loc al clasamentului, la 7 puncte distanţă de ocupanta poziţiei secunde, Universitatea Craiova, care are însă un meci mai puţin disputat. Într-un alt joc din play-off, CS Universitatea Craiova i-a prilejuit italianului Cristiano Bergodi un debut cu dreptul pe banca oltenilor, care şi-au valorificat avantajul terenului propriu în faţa Astrei Giurgiu, de care au dispus cu 2-1, prin golurile marcate de bosniacul Elvir Koljic, al doilea în prelungirile jocului. Golul de onoare al giurgiuvenilor a fost marcat de un fost jucător al Craiovei, respectiv Baicu. Acesta a fost primul meci oficial al Universităţii Craiova post-pandemie. Astra a fost penalizată cu trei puncte de Comisia de apel pentru acordarea licenţei cluburilor din cadrul Federaţiei Române de Fotbal.