CFR Cluj – FC Sevilla 1-1 / Calificarea se joacă peste o săptămână

Prima manșă a dublei CFR Cluj – FC Sevilla, din „16”-imile de finală ale Ligii Europa, disputată joi seară, la Cluj-Napoca, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, s-a terminat nedecis, scor 1-1, remiza de care Dan Petrescu s-a temut. Tehnicianul campioanei României a declarat în preziua partidei că cel mai bun rezultat de egalitate este cel fără gol. „Dacă nu primim gol, putem spera la calificare” a spus Petrescu. CFR s-a aflat la 15 minute de o nouă victorie mare în cupele europene în acest sezon, după cele cu Celtic Glasgow și Lazio Roma. A avut 1-o în fața andaluzilor, după golul marcat de Ciprian Deac, după un penalty care a avut nevoie de intervenția VAR-ului. Sevilla, care până la gol nu a expediat nici un șut pe spațiul porții lui Arlauskis, a egalat după un corner, prin En Nesyri, intrat pe teren în minutul 73, în locul mult mai cunoscutului Jesus Navas (ex-Manchester City). Echipa antrenată de Julen Lopetegui, locul 5 în „Primera Division”, a forțat victoria, iar CFR a încheiat meciul înghesuită în propria jumătate. Rony Lopes a fost aproape de gol, dar șutul său a fost scos de Arlauskis. Calificarea se va decide săptămâna viitoare, pe celebrul stadion ”Ramon Sanchez Piszjuan”, același pe care Steaua București a câștigat, în 1986, Cupa Campionilor Europeni. Dar până la returul cu Sevilla, echipa antrenată de Dan Petrescu va juca duminică la Craiova, în ultima etapă a sezonului regulat din Liga 1.