CFR Cluj, eliminată fără înfrângere

CFR Cluj este prima echipă românească care nu primește gol pe „Ramon Sanchez Piszjuan”, și a doua care nu pierde pe celebrul stadion, după Dinamo Pitești, care în 1966, în Cupa Orașelor Târguri, a înregistrat un 2-2, același rezultat care i-ar fi ajutat acum pe feroviari să meargă mai departe. CFR a părăsit Europa League din cauza golului primit pe teren propriu. Deac și compania au evoluat fără teamă în returul de joi seară, însă tămâne regretul că se putea obține mai mult în fața unui adversar de top, dar care nu mai este balaurul de odinioară.

Începută în toamna anului trecut, în tururile preliminare ale Ligii Campionilor, cu un meci împotriva campioanei Kazahstan-ului, FC Astana, aventura CFR-ului în cupele europene s-a încheiat joi seară, la Sevilla, pe „Ramon Sanchez Piszjuan”. O aventură de neuitat, cu 16 meciuri, din care opt în Liga Campionilor și alte opt în Europa League. Șapte victorii, patru remize și cinci înfrângeri. Campioana României a părăsit Europa League cu capul sus, fiind eliminat de cvintupla câștigătoare a competiției, dar fără să fie învinsă. Golul primit în Gruia a cântărit decisiv. Returul din Spania s-a terminat 0-0. A fost singurul meci din „16”-imi în care nu s-a marcat, însă ocazii au existat la ambele porți. Campioana României a încheiat prima repriză în forță, cu două șuturi pe spațiul porții adverse, expediate de Djokovic și Păun, însă Bono s-a aflat la post. CFR a stat mai bine decât Sevilla la acest capitol și în repriza secundă, însă i-au lipsit șansa și inspirația. Tensiunea și-a spus cuvântul, iar Dan Petrescu a primit un cartonaș galben pe finalul jocului, în vreme ce Bordeianu a fost eliminat de același arbitru, letonul Treimanis, care i-a fericit pe clujeni la marea victorie de pe „Hampden Park”, 4-3 cu Celtic Glasgow în turul trei preliminar al Ligii Campionilor.