CFR Cluj – Celtic Glasgow în turul trei preliminar

• Cea mai galonată formație din fotbalul scoțian s-a înființat în urmă cu 131 de ani, are 50 de titluri de campioană, a câștigat Cupa Scoției de 39 de ori, Cupa Ligii de 18 ori și Cupa Campionilor în 1967. A fost vice-campioană continentală în 1970, finalistă a Cupei UEFA în 2003 și finalistă a Cupei Intercontinentale în 1967.

CFR Cluj s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, după ce a eliminat campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv. Feroviarii au remizat în manșa secundă, disputată la Netanya, scor 2-2. Gazdele au marcat primii, în minutul 15, prin englezul Blackman, egalând scorul la general, dar campioana României a întors rezultatul înainte de pauză, prin Culio (care a înscris din penalty) și Rondon. Speranțele israelienilor au renăscut după golul, altfel foarte frumos, marcat de Cohen în minutul 48. CFR n-a mai contat în ofensivă, dar s-a apărat foarte bine și a închis culoarele spre poarta lui Arlauskis.

CFR a început meciul în formula: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu, Culio, Djokovic – Deac, Omrani, Rondon. Echipa antrenată de Dan Petrescu se va bate pentru un loc în play-off cu Celtic Glasgow, cea mai galonată formație din fotbalul scoțian, câștigătoare a Cupei Campionilor Europeni în 1967. Un lucru e cert: CFR și-a asigurat locul în play-off-ul Europa League, iar la tragerea la sorți va fi cap de serie. Asta în cazul în care nu trece de Celtic Glasgow. Aceasta din urmă este a șaptea echipă care a triumfat în Liga Campionilor și care va juca la Cluj, împotriva CFR-ului, după Chelsea Londra, PSV Eindhoven, Bayern Munchen, Internazionale Milano, Manchester United și Benfica Lisabona, aceasta din urmă jucând împotriva CFR-ului într-un amical disputat în 2007, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la înființarea grupării din Gruia. De asemenea, Celtic Glasgow este a 28-a echipă pe care o înfruntă CFR Cluj în cupele europene. Celelalte 27 au fost Vetra (Lituania), Athletic Bilbao, Saint Etienne, Zalgiris Vilnius, Lens, Anorthosis Famagusta, AS Roma, Chelsea Londra, Girondins Bordeaux, FK Sarajevo, FC Copenhaga, PSV Eindhoven, Sparta Praga, FC Basel, Bayern Munchen, Slovan Liberec, Sporting Braga, Manchester United, Galatasaray Istanbul, Internazionale Milano, Jagodina, Dinamo Minsk, Malmo FF, Alașkert, Dudelange, FC Astana și Maccabi Tel Aviv.