CFR Cluj a jucat cu amical cu FC Hermannstadt

Campioana României învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-1 (2-0), într-o partidă amicală, disputată pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

Feroviarii au condus cu 2-0 la pauză, după golurile marcate de Michael Pereira şi Mario Rondon. Sibienii au câștigat repriza secundă cu 1-0, grație lui Yazalde, dar s-a terminat 2-1 pentru formația lui Dan Petrescu, care a început jocul în formula: Sandomierski – Cr. Manea (căpitan), K. Boli, D. Ciobotariu, Cestor – Chipciu, Marcos Aurelio, M. Pereira – Golofca, Rondon, Petrila. FC Hermannstadt a aliniat formula: Cristiano – Vodă, O. Vieira (căpitan), I. Stoica, Opruţ – C. Petrescu, Romario Pires, Dâlbea, Cordea – Sîntean, Ad. Bălan. Într-o altă partidă de verificare, Universitatea Craiova a dispus de Viitorul Constanța cu același scor, 2-1 (1-1). Partida s-a disputat la Baza Sportivă Lunca Jiului din Craiova. Cristian Bărbuţ a marcat ambele goluri ale Universităţii, în minutele 38 şi 81, după ce brazilianul Rivaldinho a deschis scorul pentru Viitorulîn minutul 5. Universitatea Craiova a început cu: Pigliacelli – Mitran, M. Bălaşa, Acka, Vătajelu – Mateiu, Cicâldău, Nistor – Bărbuţ, A. Ivan, Baiaram. Antrenor: Cristiano Bergodi. Rezerve au fost: Laurenţiu Popescu – Gardoş, Vlădoiu, A. Ivanov, Alex Popescu, L. Niţu, Danciu. Viitorul a aliniat echipa: Cătălin Căbuz – Radu Boboc, Sebastian Mladen, Virgil Ghiţă, Cristi Ganea – Carlo Casap, Andrei Artean, Andrei Ciobanu – Gabriel Iancu, Rivaldinho, Alexi Pitu. Antrenor: Gheorghe Hagi. Rezerve au fost Alex Buzbuchi – Luca Andronache, Ştefan Bodişteanu, Alex Georgescu, Gabriel Buta, Aurelian Chiţu, Gabriel Dănuleasa, Constantin Grameni, Nicolas Popescu, Gabriel Buta, Darius Grosu. Cele două echipe s-au întâlnit de două ori pe parcursul sătpămânii trecute, iar în primul joc, echipa lui Gică Hagi s-a impus cu scor de neprezentare, 3-0, prin golurile marcate de Louis Munteanu (21, 41) şi Cosmin Bîrnoi (39). Universitatea va juca primul meci la reluarea campionatului, pe 12 iunie, acasă, cu FC Botoşani, în etapa a treia a play-off-ului, în timp ce FC Viitorul va juca sâmbătă 13 iunie, acasă, cu Academica Clinceni, în play-out. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins Chindia Târgovişte cu scorul de 2-1, într-un meci amical, fără spectatori, disputat la Sfântu Gheorghe. Sepsi, antrenată de Leo Grozavu, s-a impus prin golurile lui Anass Achahbar şi Fulop Roland. Golul Chindiei a fost marcat de Denis Dumitraşcu.