CFR Cluj a încheiat în forţă sezonul regulat

Chiar dacă a jucat la mijlocul săptămânii trecute un meci greu, cu FC Sevilla, în prima manşă din “16”-imile de finală ale Ligii Europa, campioana României s-a recuperat la timp pentru ultimul meci din sezonul regulat al Ligii 1, cel cu CSU Craiova şi a reuşit să se impună pe stadionul “Ion Oblemenco” cu 2-0, în ciuda atmosferei ostile. CFR şi-a demonstrat valoarea, impunându-se prin golul înscris de Mario Rondon în minutul 9, după o minge respinsă greşit de Ivan Martic, respectiv prin autogolul lui Martic din minutul 67. La a doua reuşită a clujenilor şi-a adus aportul substanţial Cristi Manea, care l-a depăşit în viteză pe Bancu, iar centrarea fundaşului ceferist l-a lovit în spate pe Martic, păcălindu-l pe Pigliacelli. CFR a abssorbit momentele de presiune pe care le-a exercitat CSU Craiova după încasarea primului gol. Oltenii au semănat panică la poarta apărată de Gedrius Arlauskis, lituanianul intervenind la şuturile lui Mihăilă, Koljic şi Cosic, spre disperarea lui Corneliu Papură, al cărui puls a crescut la ocazia fostului dinamovist Dan Nistor, din minutul 18, al cărui şut din interiorul careului mare a izbit bara. Atunci când Arlauskis a fost depăşit, au avut grijă să închidă poarta CFR-ului Boli şi Manea, primul respingând şutul lui Mihăilă, iar al doilea al aceluiaşi Cosic. CFR a încheiat în corzi prima repriză, prelungită cu aproape şapte minute, dar Craiova n-a avut nici inspiraţie şi nici noroc. Cicâldău a bâlbâit o minge pe care scria 1-1, iar mingea trimisă cu capul de Ivan a fost deviată în bară de Arlauskis. Fluierul de final al primului mitan a venit ca un gong salvator pentru echipa antrenată de Dan Petrescu, care a intrat la vestiare în avantaj. CSU Craiova a menţinut presiunea şi în repriza secundă, în care Bancu şi compania au înclinat terenul spre poarta lui Arlauskis, dar, repet, CFR a gestionat bine aceste momente. CFR se putea desprinde în minutul 53, dar marcatorul primului gol, Rondon, a redus din diferenţă la…bare. Craiova a răspuns imediat cu şutul lui Nistor, care nu şi-a atins ţinta. Pragmatismul feroviarilor a dat roade în minutul 67, când Manea a trecut cu TGV-ul pe lângă Bancu şi în “colaborare” involuntară cu Martic a ucis speranţele gazdelor. Meciul se putea termina cu scor de neprezentare, dar croatul Damjan Djokovic a şutat la o palmă de vinclu. CSU Craiova a încercat în zadar să revină, însă elevii lui Corneliu Papură au înălţat zmee în înaltul tribunelor şi au întins la maxim răbdarea numeroşilor spectatori. După un prim avertisment la instalaţia de amplificare a stadionului, meciul a fost întrerupt în prima repriuză, preţ de două minute, pentru obiecte aruncate de spectatori către Alex Chipciu, care trebuia să execute un corner. Să mai adăugăm că CFR Cluj s-a impus şi în meciul tur cu acelaşi scor. Craiova va avea şansa revanşei, pentru că cele două se vor revedea în play-off. Feroviarii trec printr-o perioadă fastă, dovadă cele şase etape de incinvibilitate, la care se adaugă şi remiza cu FC Sevilla.