CFR 2 Cluj, învingătoare în derby-ul cu Sănătatea

• „Virușii Verzi” au acuzat oboseala acumulată după meciul cu ACS Comuna Recea, din Cupa României, câștigat de clujeni cu 3-1. Dintre echipele clujene angrenate în Seria 5 a Ligii a 3-a, CFR 2 Cluj stă cel mai bine în clasament, având șapte puncte din 12 posibile.

Unirea Dej a început promițător noul sezon, cu o victorie, dar în ultimele trei etape nu a obținut decât un singur punct din nouă posibile și nu a marcat nici un gol, primind în schimb trei. În etapa de la finele săptămânii trecute, dejenii au primit vizita celor de la Minaur Baia Mare, iar oaspeții s-au impus cu 1-0, prin golul marcat de Szekely în minutul 10. Minaur, considerată mare favorită la primul loc în Seria 5, a spart gheața, bifând prima victorie din actuala stagiune. Formația antrenată de Gică Barbu și Ionuț Bal a făcut un joc modest, în care nu a pus probleme adversarului, care s-ar fi putut impune și mai clar. Unirea l-a pierdut în săptămâna meciului pe Valentin Lemnaru, care și-a reziliat contractul cu dejenii și s-a transferat în Liga a 4-a, la Victoria Cluj, echipă pentru care evoluează și Gabriel Giurgiu, un alt fost jucător al Universității Cluj. După 0-1 cu Luceafărul Oradea etapa trecută, pe teren propriu, Sticla Arieșul Turda a smuls un punct în partida cu AFC Odorheiu Secuiesc. Aceasta din urmă a marcat devreme, în minutul 4, dar Arieșul a restabilit egalitatea prin golul lui Varodi. Turda se poate declara mulțumită de această remiză, în condițiile în care gazdele au două bare și au mai ratat alte câteva ocazii importante, însă oaspeții au avut în Rareș Pop nu doar un portar norocos, ci și unul în zi de grație. Punctul obținut de echipa lui Constantin Olariu i se datorează în mare măsură. Capul de afiș al etapei a 4-a în Seria 5 a fost meciul dintre Sănătatea Cluj și CFR 2 Cluj, disputat pe terenul de la Baza Sportivă „Clujana”. În săptămâna în care a obținut calificarea în ”16”-imile Cupei României, după ce a dispus de ACS Comuna Recea, Sănătatea a fost învinsă de echipa secundă a campioanei, după un meci spectaculos, cu cinci goluri, toate fiind marcate în prima repriză. Sănătatea a condus cu 1-0, dar CFR a revenit și a marcat de trei ori consecutiv. Ceaca a reaprins speranțele în tabăra „Virușilor Verzi”, cu un euro-gol, dar s-a terminat 2-3. Ca și Unirea Dej, Sănătatea a început bine sezonul, cu un succes în deplasare, dar au urmat trei etape de secetă. Etapa viitoare, Sănătatea se deplasează la Turda, pentru meciul cu Sticla Arieșul. În aceeași rundă, Unirea Dej evoluează la Bistrița, cu ACS Unu Gloria, iar CFR 2 Cluj primește vizita Unirii Alba Iulia. Feroviarii susțin al treilea meci consecutiv la Cluj.