Baschet / Vai de STEAUA lor

• „U” Banca Transilvania s-a impus în derby-ul Ardealului, dar a terminat sezonul regulat pe poziția secundă, după CSU Sibiu, și va juca în play-off cu Steaua București, câștigătoarea Grupei Galbene.

CSU Sibiu și „U” Banca Transilvania s-au aflat față în față duminică seară, în Sala „Transilvania”, în ultima etapă a sezonului regulat din cadrul Grupei Roșii a Ligii Naționale de baschet masculin. Cu americanii Darrin Dorsey (18 puncte) și Kyndall Dykes (18 puncte) în prima plan, „studenții” s-au impus cu 78-72, pe „sferturi” 21-17, 14-18, 21-19, 18-22. Sibienii au început promițător și au marcat primele două coșuri, prin Philmore și Pratt. „U” a egalat grație lui Kuti Nandor și trecut pentru prima dată la conducere după cinci minute, scor 11-9, după coșul de trei puncte marcat de Dorsey. Cea mai mare diferență a fost de 13 puncte, în favoarea oaspeților, 56-43. Clujenii au dat cel mai bun randament în formula Dorsey, Easley, Mohammed, Kuti Nandor, Washburn. Ca o coincidență, ambele echipe au marcat câte zece coșuri de la distanță, capitol la care din tabăra oaspeților au excelat Kyndall Dykes și Darrin Dorsey, cu câte trei astfel de reușite, primul din șase încercări, iar al doilea din șapte tentative. Chiar dacă s-a impus la Sibiu, „U” Banca Transilvania a încheiat sezonul regulat pe locul secund. Liga Națională intră în pauză din cauza Final-Four-ului Cupei României și al Meciului Stelelor (All Star Game). Ambele evnimente se vor desfășura la Cluj, în „BT Arena”, în zilele de 17 și 18 aprilie. În Final Four s-au calificat „U” Banca Transilvania Cluj, CSU Sibiu, Dinamo București și CSM Oradea. În urma tragerii la sorți, prima semifinală va opune, pe 17 aprilie, de la ora 17, Dinamo și CSU Sibiu, iar în cea de-a doua se vor înfrunta, în aceeași zi, de la ora 19.30, echipa gazdă și CSM Oradea. Finala se va juca pe 18 aprilie, de la ora 19.30. Meciul Stelelor va avea loc pe 19 aprilie, de la ora 19,19. Ora nu a fost aleasă întâmplător, ci pentru a marca cei 100 de ani pe care îi implinește Clubul Sportiv Universitatea Cluj. Nu vor lipsi din peisaj deja tradiționalele concursuri de slam-dunk și 3 puncte. Cireașa de pe tort este concertul susținut de cunoscuta trupă Voltaj. Pentru cei interesați, abonații echipei „U” Banca Transilvania Cluj vor putea intra pe baza abonamentelor la meciurile din Cupa României. Copii cu vârsta până în 7 ani beneficiază de gratuitate, iar elevii, studenții și pensionari au reduceri de până la 50% la achiziționarea biletelor. Prețul biletelor variază în funcție de opțiuni. Astfel, prețul unui bilet la un meci din cadrul Cupei României costă 24 de lei, respectiv 36 de lei pachetul pentru cele două semifinale programate pe 17 aprilie și 70 de lei pentru semifinalele, finala Cupei României și All Star Game.