Baschet / Universitatea Cluj, cu un pas în turul doi al Cupei României

Impunându-se cu 67-62 pe terenul celor de la Rapid București, în prima manșă din turul 1 al Cupei României la baschet feminin, Universitatea Cluj a aluat o opțiune importantă pentru calificarea în faza următoare a întrecerii. La câteva zile după ce a fost învinsă de KSE Tg. Secuiesc, în Liga Națională, Universitatea a avut parte de o deplasare dificilă. Clujencele au câtigat primul „sfert” cu 20-19, dar au intrat la pauza mare în dezavantaj, după ce bucureștencele s-au impus la o diferență de trei puncte, scor 13-10, în „sfertul” al doilea. Echilibrul s-a menținut și în cel de-al treilea „sfert”, care le-a revenit oaspetele cu 19-18, în condițiile în care Rapid a avut la un moment dat opt puncte avans, însă clujencele au gestionat mult mai bine finalul, profitând de faptul că Rapid nu a marcat preț de patru minute. Experiența lotului a ajutat Universitatea să se impună și „sfertul” al patrulea, scor 18-13. MVP-ul partidei a fost King, de la învingătoare, autoare a 32 de puncte și nu mai puțin de 19 recuperări. Tunde Kilin a fost și ea la înălțime, cu 14 puncte și șase pase decisive. Jocul a fost decis la recuperări, capitol la care Universitatea a fost net superioară. De asemenea, scorul coșurilor de la distanță a fost 5-4 pentru Universitatea, care a avut și 25 de „libere” transformate. Universitatea Cluj le-a avut în echipa de start pe Tunde Kilin, Bianca Fota, Mariah King, Artavia Ford și Andreea Fleșer. Partida retur se va juca săptămâna viitoare, la Cluj-Napoca, dar până atunci, Universitatea întâlnește, sâmbătă, 19 octombrie, pe teren propriu, BC Sirius Tg. Mureș, în Liga Națională, Seria Vest. Adversara de sâmbătă a Universității a pierdut fără drept de apel confruntarea cu Agronomia București, din Cupa României, scor 45-60.