Baschet / Universitatea Cluj, carne de tun

Baschetbalistele antrenate de Carmin Artemie Popa au jucat în misiune imposibilă, înfruntând, în deplasare, în Sala „Kati Szabo”, campioana en titre, Sepsi Sf. Gheorghe, în fața a 1200 de spectatori. Partida, contând pentru etapa a 10-a din faza a doua, s-a aflat la discreția amfitrioanelor, care s-au impus la o diferență de 50 de puncte, scor 104-54, pe „sferturi” 24-11, 27-10, 25-11, 28-22. Din totalul punctelor marcate de gazde, 62 au fost semnate de titulare și 42 de rezerve. De partea cealaltă, grosul punctelor, respectiv 43, au fost înscrise de titulare și numai 11 de către rezerve. Am dorit să sublinez acest aspect pentru a arăta cât de mult contează să ai o bancă de rezerve mai lungă. Universitatea a avut pe foaie 10 jucătoare în acest meci, dintre care Anca Cătălina Ana nu a evoluat deloc. Prin urmare este foarte greu, dacă nu chiar imposibil, să înfrunți o echipă de calibrul celei de la Sf. Gheorghe cu doar nouă jucătoare.  Din acestea, cinci au evoluat peste 24 de minute, cu mențiunea că Henderson și Părău au bifat 38, respectiv 37 de minute. Spre comparație, de la gazde, nici o jucătoare nu a evoluat 30 de minute. Principala marcatoare de la clujence a fost Tierra Henderson, cu 16 puncte. Deși a evoluat aproape nouă minute, Ivana Vujovic nu și-a trecut numele pe lista marcatoarelor. În ciuda celor 104 puncte, Sepsi Sf. Gheorghe nu a înscris decât șapte coșuri de la distanță, din 23 de încercări. Faptul că Universitatea a înscris primul coș după cinci minute și jumătate, prin Begenisic, spune multe. Următorul meci al Universității Cluj va avea loc pe 2 martie, la Arad, BC ICIM.