Baschet / „U” Cluj a ajuns pe ultimul loc

Fetele de la Universitatea Cluj au coborât pe ultimul loc al clasamentului în Liga Națională de baschet feminin după eșecul cu ICIM Arad, coroborat cu victoria surprinzătoare a Olimpiei Brașov în fața ocupantei locului secund, CSM Satu Mare. Succes în urma căruia formația de sub Tâmpa a predat „lanterna roșie” Universității Cluj. Aceasta din urmă a înregistrat a cincea înfrângere consecutivă, respectiv a patra în acest an. ICIM s-a impus cu 61-47, pe „sferturi” 15-9, 21-14, 9-14, 16-10. La meciul disputat în Sala „Victoria” din Arad au asistat aproximativ 700 de spectatori, iar primul coș a fost marcat după 41 de secunde de către Denisa Ardelean, de la gazde. Dealtfel, ICIM a avut parte de un start lansat, conducând cu 6-0. Universitatea a spart gheața după aproape trei minute de la start, prin Bianca Fota. Principala marcatoare a învinselor a fost Korine Lovell Campbell, autoare a numai 11 puncte. Etapa viitoare, pe 1 februarie, programează disputa dintre ultimele două clasate, Universitatea Cluj și Olimpia Brașov, prilej pentru gazde de a scăpa de ultima poziție.