Baschet / „U” BT Cluj – obiectiv ratat

Gazdă a Final-Four-ului Cupei României la baschet masculin, „U” Banca Transilvania Cluj a ratat calificarea în finala competiției, după ce a fost învinsă de CSM Oradea cu 66-70, pe „sferturi” 15-12, 13-22, 13-12, 25-24. Deși s-a impus în trei din cele patru „sferturi”, clujenii au fost de nerecunoscut în „sfertul” al doilea, pe care l-a cedat la o diferență de nouă puncte. Universitatea n-a putut contrazice tradiția, potrivit căreia echipa gazdă a Final Four-ului Cupei României nu a reușit să antameze trofeul în ultimii 11 ani. Mihai Silvășan nu a putut conta în acest meci pe serviciile americanul Jason Washburn, iar „5”-ul de start al amfitrionilor a fost alcătuit din Dorsey, Kuti Nandor, Kyndall Dykes, Rolland Torok și Nana Foulland. Vioara întâi în tabăra învinșilor a fost americanul Kyndall Dykes, autor a 25 de puncte, însă cu o floare nu se face primăvară. Zicală a fost verificată în acest joc, în care nici unul din ceilalți marcatori ai clujenilor n-au depășit bariera de 10 puncte! Foulland, Rasic și Easley au marcat câte 8 puncte, în vreme ce Calnicenco, care a jucat puțin peste cinci minute, nu a înscris nici un punct. „Îmi pare rău pentru acest eșec, însă CSM Oradea a meritat victoria. Mentalitatea lor a fost mai puternică. Din păcate, ei au făcut ceea ce trebuia să facem noi, adică să atacăm, în calitate de gazde. Ne-am relaxat și am pierdut calificarea în finală. Regret că nu le putem oferi fanilor trofeul Cupei României aici, la Cluj” a declarat la final Mihai Silvășan. În cealaltă semifinală, CSU Sibiu a dispus de Dinamo București cu 82-78, după ultimele două „sferturi” foarte bune ale dinamoviștilor.