Baschet / „U” BT Cluj – la a cincea victorie consecutivă

• Cu Dykes și Foulland în zi de grație, „U” Banca Transilvania Cluj și-a trecut în cont a cincea victorie consecutivă, dacă le includem și pe cele două cu BCM Pitești, din „sferturile” de finală ale Cupei României.

Etapa a 8-a din faza a doua a Ligii Naționale de baschet masculin, Grupa Roșie, a adus la Cluj, în „BT Arena”, BC Timișoara, care a oferit o replică bună baschetbaliștilor antrenați de Mihai Silvășan, însă „U” Banca Transilvania s-a impus cu 96-85, după ce a pierdut primul și al patrulea „sfert”, cu 21-22 și 22-32. Clujenii, care s-au calificat la mijlocul săptămânii trecute în Final Four-ul Cupei României, pe care au șanse foarte mari să-l găzduiască, au dominat copios „sferturile” doi și trei, pe care le-au antamat la diferențe de opt, respectiv 12 puncte. Principalii marcatori au clujenilor au fost Kyndall Dykes și Nana Foulland, ambii cu câte 19 puncte, însă s-au mai remarcat Kuti Nandor (18), Darrin Dorsey (15), Easley (13) și Jason Washburn (12 puncte). Să mai scriem că Universitatea a înscris 12 coșuri de la distanță (din 29 de încercări, procentaj 41%). Timișorenii n-au fost departe, cu zece coșuri de la linia de 6,25 metri. „Sunt mulțumit de victorie, însă mă nemulțumește relaxarea care a intervenit pe final, când ne-am pierdut concentrarea” a declarat Mihai Silvășan, antrenorul principal al „studenților”.Etapa viitoare, pe 29 martie, „U” Banca Transilvania Cluj înfruntă, în deplasare, campioana en titre, CSM Oradea.

Victorie mare a fetelor de la „U” Cluj

Universitatea Cluj a obținut prima victorie după o serie neagră, de șase înfrângeri la rând. Formația antrenată de Carmin Artemie Popa a învins, la sfârșitul săptămânii trecute, Municipal Târgoviște, într-o partidă disputată în Sala Sporturilor „Horia Demian”, în fața a numai 150 de spectatori. Clujencele, cu Tierra Henderson în zi de grație, autoare a 17 puncte, s-au impus cu 57-55, pe „sferturi” 17-15, 12-20, 9-10, 19-10. Condusă la pauza mare cu 29-35 și înaintea ultimului „sfert” cu 38-45, Universitatea a dominat ultimele zece minute, în care a marcat 19 puncte și patru coșuri de la distanță, prin Paula Cenean, Mihaela Maxim (2) și Roberta Bot. Coșurile victoriei au fost înscrise de Irina Mihaela Părău, din două aruncări libere.