Baschet / „U” BT Cluj are prima şansă la medaliile de bronz

Aproximativ 1500 de spectatori au asistat duminică seară, în Sala Polivalentă, la primul din cele teoretic trei meciuri ale finalei mici a Ligii Naţionale de baschet masculin. Finală ale cărei protagoniste sunt rivalele Ardealului, „U” Banca Transilvania Cluj şi CSU Sibiu, care şi de data aceasta au oferit o partidă spectaculoasă şi echilibrată, aşa cum au fost majoritatea între cele două. Clujenii şi-au valorificat avantajul terenului propriu şi s-au impus cu 94-89, pe „sferturi” 20-31, 25-17, 23-19, 26-22. După cum bine se poate observa, sibienii au început mai bine şi au antamat primul „sfert” la o diferenţă de nouă puncte. Greul în tabăra amfitrionilor l-a dus Aleksandar Rasic, autor a 23 de puncte. Un aport important l-au avut Adomas Drungilas (17 puncte), Rolland Torok, Ousmane Barro şi Lee Watson, toţi cu câte 13 puncte. Pentru Universitatea au mai jucat Sakic, Mureşan, Lapornik, Kromah şi Kuti Nandor. De la sibieni s-au evidenţiat Pratt (22 de puncte), Laser (21), Williams (21) şi Kinnard (17). Meciul doi al finalei mici are loc miercuri, 6 iunie, la Sibiu, în Sala „Transilvania”, de la ora 18. Partida poate fi urmărită live prin intermediul canalului Digi Sport. În eventualitatea unui succes al gazdelor, meciul decisiv se va juca la Cluj, pe 9 iunie. Cu o nouă victorie, echipa antrenată de Mihai Silvăşan va intra în posesia medaliilor de bronz.

Finala mare, CSM Oradea – Steaua CSM Bucureşti, care se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, a programat, luni seară, prima confruntare, cu CSM gazdă. Meciul al doilea are loc miercuri, 6 iunie, de la ora 20, tot în Sala „Antonio Alexe”, din Oradea. Vă reamintim că Steaua Bucureşti s-a calificat în ultimul act al play-off-ului, după ce a eliminat „U” Banca Transilvania Cluj, reuşind un come-back de senzaţie de la 0-2 la general. În partida decisivă, bucureştenii au dispus de „studenţi” chiar în polivalenta clujeană.